loopig de „soerat loeloesan", voor zoover de betrokkene deze ten minste bij zich heeft (waarover later). Zij die niet te klein en kennelijk niet te oud of te ]ong zijn, worden in ploegjes van 15 tot 20 stuks op een rij gezet op een goed verlichte, doch tegelijkertijd beschaduwde plaats. Zij moeten zich daarbij van te voren ontkleeden, behoudens een onderbroekje, de z.g.n. „tjelana pendek", dat vrijwel allen gewoon zijn te dragen. Deze methode van eerste onderzoek komt dus min of meer over een met het „aantreden in sport-tenue" en geeft al een zeer be hoorlijk beeld van 'smans physieke gesteldheid. Vervolgens gaat de wervingsofficier langs de rij, en praat met de menschen. Een zeer goede kennis van de volkstaal is daarbij voor den W.O. mijns inziens onmisbaar, daar het wel zeer zelden zal worden voorkomen, dat de keurende medicus eenigszms be hoorlijk Javaansch (c.q. in West-Java Soendaneesch) kent. Op deze wijze wordt een indruk verkregen van de mate van intelligentie van de betrokkenen. Klaarblijkelijk achterlijken en personen met ongunstig voorkomen gaan er dan al uit Ik vergezelde in den regel den wervingsofficier al bij dit onder zoek, en vormde mij zoodoende reeds een voorloopig oordeel om trent het in behandeling zijnde menschenmateriaal. Het hierna volgend onderzoek door den medicus geschiedt, m het kort samengevat, als volgt De menschen worden van voren, van op zij en van achteren bekeken. Men laat hen de voeten één voor één optillen, waarbij platvoeten en eventueel verder aanwezige voetgebreken gemak kelijk in het oog vallen. Bij dit eerste onderzoek gaan al direct een vrij groot aantal personen met kromme ruggen, duidelijk scheeve schouders (vaak berustende op ruggegraatsverkromming of verdachte long-aan doening), platte borstkassen en platvoeten, er uit. Hetzelfde ge schiedt met uit de kracht gegroeide en algemeen slappe individuen. Er wordt genoteerd op welk nummer van het keurmgsreg e- ment zij zijn afgewezen. Zulks is noodig met het oog op het later op te maken eindverslag. Ten slotte blijft er een kleine kern van uitverkorenen over, welke de officier van gezondheid het de moeite waard acht om algeheel na te zien. Deze keuring geschiedt volgens het algemeen gebruikelijke, medische schema, voor zoo ver de meestal primitieve omgeving het tenminste toestaat. Behoorlijke stilte, noodig voor goede per cussie en auscultatie, is als regel zelden te krijgen. De keurende geneesheer moet in dezen zien, hoe ver hij het brengt. Het is wel niet te vermijden, dat afwijkingen hem van tijd tot tijd ontgaan. 1274

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 62