Het schijnt mij namelijk niet logisch toe, om van één onderdeel van het lichaam steeds de honderd procent geschiktheid te eischen, terwijl men op een ander zeer zeker niet minder belangrijk ter rein (b.v. algemeene bouw, knieën, rug, ontwikkeling spierstelsel) wel genoodzaakt is van tijd tot tijd wat toegevend te zijn. Het heeft mij altijd gespeten, een overigens werkelijk flink gebouwden jongen man en die zijn er al niet zoo heel veel afgewezen te zien, alleen omdat hij een doorboord trommelvlies had. Terloops moge hierbij opgemerkt worden, dat de laatstge noemde aandoening gepaard kan gaan met volkomen normale ge- hoorscherpte. Onafhankelijk van het aantal candidaten, dat zich op de keu- ringsdagen zelf aan een onderzoek onderwierp, bereikten den wervingsofficier nog tallooze schriftelijke verzoeken van personen uit omliggende plaatsen, die allen soldaat wilden worden. Vaak werd dit verzoek gedaan, niet door den betrokkene zelf, maar bij monde van onderwijzers, inlandsche bestuursambtena ren en andere. Daar het niet aangaat om in elke kleine, vaak ver afgelegen dessa een keuring voor een gering aantal personen te organisee- ren, is de eenige oplossing, dat de gegadigde zich dan op eigen kosten op een bepaalden dag en voorzien van zijn „soerat loeloe- san" begeeft naar de plek, waar de wervingscommissie zitting houdt. Teneinde nu te voorkomen, dat gegadigden die toch in de verste verte geen kans hebben, de voor hen nuttelooze reis te ondernemen, stelde ik op verzoek van den wervingsofficier een eenvoudig schema voor voorloopig onderzoek door den leek op, teneinde eenig idee te geven van de eischen, waaraan de toekom stige inlandsche soldaat naar mijn meening dient te voldoen. Een en ander is dus bedoeld ter oriënteering voor de reeds ver melde Europeesche of Inlandsche onderwijzers, hoofden van in ternaten, bestuursambtenaren enz,, doch geeft ook een globaal overzicht van datgene, waarop uiteraard door mij zelf bij de keu ring in de eerste plaats gelet werd. Het schema moge hieronder volgen: 12 77 Wanneer een niet- medicus zich een voorloopig oordeel wil vormen over het al dan niet geschikt zijn van een Javaanschen jongeman om dienst te nemen als beroepsmilitair, moet in het bijzonder gelet worden op het vol gende. x Alleen personen van algemeen regelmatigen en krachtigen lichaamsbouw, zijn geschikt om soldaat te worden. Wil de onderzoeker zich van den lichaamsbouw van den gegadigde op de hoogte stellen, dan is het volstrekt noodzakelijk dat de candidaat zich ont kleedt. Alleen een kort onderbroekje, de z.g.n. „tjelana pendek" kan voorloopig aangehouden worden, teneinde het schaamtegevoel van de bevolking niet onnoodig te kwetsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 65