1284 Gastactiek. Schweizerische Monatschrift für Offiziere aller Waffen, No. 8. Gastak- tische Fragen, door Hauptm. W. Volkart. Na den invloed van den wind en van den terreinvorm op gaswolken te hebben besproken, behandelt Schr. den invloed van de terreinbegroeiïng. Wij ontleenen hieraan het volgende: Bosschen laten zich zeer goed door middel van artillerie-projectielen ver gassen. De gaswolken worden in het bosch opgesloten door de omringende warme lucht. Bij gasblazen krijgt men juist het tegenovergestelde. Het bosch houdt den wind, die de gaswolken vooruit drijft, tegen en dwingt hem af te buigen. In het gunstigste geval worden slechts de randen van het bosch vergast; in het bosch kunnen gaswolken niet binnendringen. Voorts ondervinden de „geschoten" gaswolken den invloed van den wind tegen het nog warme bosch in den avond en tegen het koude bosch in den ochtend. In het eerste geval dringt de wind in het bosch en stijgt door het bosch heen naar boven; in het tweede geval gaat de wind over het bosch heen. Hieruit volgt, dat gasbeschieting door artillerie, mijn- en gaswerpers in de vroege ochtenduren succes zal hebben. In het algemeen kan worden gezegd: „blaas"-wolken kunnen niet in de bosschen dringen, „geschoten" gaswolken kunnen er niet meer uit. Struiken, kreupelhout, hoog gras, korenvelden oefenen een eigenaardige zuig- en absorptiewerking op gaswolken uit. De onderste gedeelten van de wolken, welke onmiddellijk over de begroeiing strijken, blijven hangen, de bovenste lagen dalen door de zwaarte, zoodat de wolken meer en meer door het veld „opgenomen" worden. De strijdgasdruppels, welke onderaan komen te liggen, zijn tegen alle weersinvloeden, behalve tegen regen, beschut. Zonnewarmte, noch wind en vochtigheid van de lucht kunnen deze druppels bereiken. Men moet er daarom op rekenen dat dergelijke terreindeelen zeer lang besmet blijven. Schr. wijst vervolgens op het nadeel van gasschieten, indien de projec tielen op een zachten bodem tot springen komen. De geblazen gaswolken hebben o.m. het tactische voordeel dat wateroppervlakten „überblasen" kun nen worden. Omtrent den duur der vergassing wordt het volgende medegedeeld. De aanvalsgassen werken in begroeide terreindeelen 1 tot 3 uren, terwijl men in het bosch op 12 en meer uren moet rekenen. De chemische verdedigings strijdmiddelen blijven hun werking bij vochtig weer ongeveer 10 dagen, in open terrein en bij wind 2 tot 3 dagen behouden. Een veel langeren werkingsduur heeft mosterdgas in ruïnen van huizen. Wanneer geen ont smetting plaats heeft dit is trouwens zeer moeilijk dan blijven deze plaatsen zeker 4 weken besmet. Het artikel, waaruit 'hierboven slechts enkele aanhalingen zijn gemaakt, geeft een duidelijk overzicht van de invloeden van weergesteldheid, begroei ing en terreingesteldheid op het gasschieten en het gasblazen. Terecht merkt Schr. op dat het den troepenofficier en nog veel meer den onder officier en den soldaat volkomen onmogelijk zal zijn een dreigend gas- gevaar geheel te beoordeelen. „Was von ihm lediglich wird und musz ver langt werden können, ist eine ungefahre Ahnung davon, wann mit Gas- kampstoffen zu rechnen sein wird, in welchem Gelande und wie er sich dagegen zu schützen hat. Das „Wie lange?", das Genaue über das „Wann?" und „Wo?" anzugeben, ist sache das Gasoffiziers, der in jedem Stab bis zum Regiment herunter vorhanden sein musz". Tankbestrij ding. Militar Wochenblatt No. 9. Hindemisse gegen Kampfwagen. De schrijver van dit artikel, gen. maj. b/d Königsdorfer, bespreekt aller eerst de waarde van boschterreinen als hindernis tegen strijdwagens en betoogt dat, aangezien de verdediger in boschterrein beter en vlugger kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 72