leger reeds drie dagmarschen de in te nemen linie had overschre den in voorwaartsche richting; het 2e leger moest 90° tegen Parijs omzwenken en zou daarbij met de open linkervleugel in de nieuwe opmarschrichting komen van de legers van Foch en Franchet d'Espérey. Het uitgeven van een dergelijk bevel was alleen mogelijk, door dat men bij de O.H.L. volslagen onkundig was van de ware toe dracht aan het front. De A.O.K.'s raakten in verwarring en zochten een uitweg. Het was echter reeds te laat. Den 5den September had Joffre benut voor de voorbereiding van zijn tegenoffensief, hetwelk op 6 Sep tember werd ingezet. De Marneslag was begonnen. Gedurende 6, 7 en 8 September woedt nu de slag. We zullen in het kort aangeven wat er in deze dagen gebeurde. De eerste dag (6 Sept.) was voor de Duitsche wapenen zeker niet ongunstig verloopen. Het was voor le. A. mogelijk geweest het nieuwe front in te nemen, doordat de Engelschen vrijwel wer keloos bleven. Aan de Ourcq viel nog geen beslissing. Des avonds kon le. A. aan de O.H.L. melden, dat het met twee A.K.N. van de Marne in zware gevechten was geweest met een sterken uit Pa rijs voorstootenden vijand. Met de beide A.K. op den linker vleu gel werd de flank van 2e A. gedekt. (Ill en IX A.K.), 2e, 3e, 4e, en 5e A. behaalden overwinningen op den vijand, zij het ook geen groote. De eerste dag bracht Joffre niet het gehoopte succes. Gedurende den 2den dag (7 Sept.) bleef le A. vrijwel in de zelfde positie als op den eersten dag. Von Kluck was vast besloten de hem opgedragen flankbeveiliging offensief uit te voeren door omvatting van het N-Z loopende Fransche front. Hij trok daartoe alles wat nog aan troepen beschikbaar was aan, zelfs de beide A.K. Ill en IX, welke hij tevoren had afgestaan aan 2e A. Daardoor ontstond tusschen le en 2e A. een gaping, welke slechts matig bezet kon worden met cavalerie (K.K. 1 en 2)Langzaam drongen de Engelschen in deze opening door. Den 3den dag (8 Sept.) 's avonds was echter nog geen Engelsch- man op den N. Marneoever. le A. had met onverminderde heftig heid gevochten; haar zaak stond echter lang niet slecht. 2e A. vocht zonder rechter flankbescherming. De Franschen drongen op in de richting Chateau Thierry. De rechter vleugel van 2e A. was van de Petit Morin tot aan de Marne teruggedrongen. De linker vleu gel behaalde echter, in samenwerking met de rechter groep van 3e A., op het 9de Fransche leger onder Foch, een overwinning. De 9de September is de dag, waarop de tot nu toe voor de Duitschers hoopvol verloopen Marneslag zou omslaan in het Mar- ne-drama. le A. maakte met haar aanval reeds goede vorderingen; de vijand week en beschikte niet meer over sterke reserves. Toen werd het bevel gegeven voor den terugtocht. Men moest zich 1219

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 7