1298 T.a.v. de uitwerking van bovengenoemde moderne strijdmiddelen tegen duurz. verstn. zegt S. Duurz. verstn. kunnen het passeeren van luchtstr. kn. nauwelijks hinderen, laat staan beletten omgekeerd kunnen vlgn. aan moderne goed gemaskeer de, van pantser- en gew. betondekkingen voorziene en overigens diep inge graven duurz. verstn. hoogstens zeer geringe schade aanbrengen. Wel is waar beoefent men tegenwoordig (o.a. in Fr. en E. doch vooral in Rusl.) het d.m.v. vlgn. achter het vij. front afzetten en neerlaten van afdn. o.m. voor bezetting of vernieling van belangrijke punten maar deze methode zal tegen moderne gesloten werken met een waakzame bezetting geen succes hebben geresumeerd hebben vlgn. tegen duurzame verstn. naar S's meening geen schijn van kans. S. komt tot de conclusie, dat de tot nu toe voor het bedwingen van duurz. verstn. geldende middelen, t.w. uithongering, zware art., mijnoorlog, maar vooral overvalling (vergelijk den overal van Masséna op de Oostenrijkers in 1799, A.S.M. nr. 9; Luik 1914. W.) nog steeds hun waar de hebben behouden. In gasbeschieting en inneveling bezit de art. een krachtig middel om plaatselijk beslissend op te treden. Van bijzonder groot gevaar voor duurzame verstn. acht S. groote en middelsoort vechtwagens zij vor men machinale stormtroepen, doch dienen onmiddellijk door inf.- en pi. afdn. te worden gevolgd. De zwaar gepantserde wagens zullen de meeste hindernissen kunnen overschrijden dan wel opruimen. Van de uitwerking van de vechtwagenbewapening moet men zich niet te veel voorstellen i.v.m. hun beperkte snelheid en groot profiel alsmede door de mijnenvelden van den verdediger zullen er wel is waar verschillende verloren gaan, doch naar S's meening behouden zij ook dan nog aanvalswaarde, aangezien de aan vallende inf. zich er achter kan dekken en b.v. eroverheen grachten kan passeeren. Voor laatstgenoemd doel komen in de toekomst draadloos bestuur de onbemande vechtwagens in aanmerking. Voor den verdediger hebben vechtwagens in het algemeen althans voor de verdediging van de werken zeer gering nut. Hoewel kleine vechtwagens door hun dunne pantsering en beperkt over schrijdend vermogen bij een aanval tegen de werken weinig tot hun recht kunnen komen, zijn zij daarentegen bij een aanval op de intervallen als snelle stoottroepen van groote beteekenis. Een optreden onder dekking van de duisternis of van nevel en gevolgd door een snel aantrekken van inf. en lichte art. en gepaard met een aanval op de aangrenzende werken, zal in vele gevallen succes kunnen opleveren. Waren tot nu toe in het algemeen bruggenhoofdvestingen de belangrijkste, aangezien daar het leger de rivier moest passeeren, in de toekomst is zulks in nog sterkere mate het geval, daar voor overgang van gemechaniseerde eenheden bruggen onmisbaar zijn; het slaan van legerbruggen en het lang zame passeeren daarvan vergt veel kostbaren tijd en doet de verrassing soms geheel te niet. Belangrijke rivierovergangsplaatsen dienen dan ook in de toe komst duurz. te worden versterkt en bij voorkeur als dubbel bruggenhoofd (op beide oevers) te worden ingericht. Men dient daarbij eerder te streven naar vele kleine dan naar enkele groote bruggenhoofd vestingen. Niet alleen, dat laatstgenoemde troepen verslinden voor de bezetting, doch permanente ijzeren, gew. beton en steenen bruggen zijn door veldart. moeilijk zoodanig te beschadigen, dat herstelling niet spoedig mogelijk is; bovendien zou i.v.m. de dracht van modern geschut de straal van het bruggenhoofd ontoelaatbaar groot worden, terwijl een dergelijke vergrooting het vliegergevaar in geenen deele zou beperken. S. acht het wel veilig bij belangrijke bruggenhoofden een bruggentrein of zware overzetmiddelen als reserve gereed te houden. In be paalde gevallen zal men zich uitsluitend beperken tot het veiligstellen van de aanwezige bruggen. I.v.m. de mogelijke gevolgen van een doorbraak van gemechaniseerde afdn. treedt de eisch van gesloten zijn van de werken en aanleg van werken in tweede lijn (meer landinwaarts) steeds meer op den voorgrond (vergelijk de

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 86