1299 duurz.verstn. aan de Fr. O. grens en de daarachter liggende Maaslinie). Wil men bij een strategische overvalling, welke in het algemeen reeds aan de grens op weerstand zal stuiten, kans op succes hebben, dan dienen daar vechtwagens in grooten getale (eenige honderden) tegelijk tegen te worden ingezet. Het is de vraag of de legerleidingen zulks i.v.m. met de aanvankelijk langzame aanvulling zullen doen, uitgesloten acht S. zulks geenszins. Geresumeerd schijnt van de moderne strijdmiddelen alleen de vechtwagen mits in massa ingezet een ernstige bedreiging van duurz. verstn. te vormen. Nevel en gas geven daarbij een belangrijken steun. Geïmproviseerde stellingen volgens de beginselen der tijdelijke en semi-permanente terrein versterkingskunst kunnen echter eveneens, mits met oordeel aangelegd^ (ge bruik van natuurlijke vechtwagen-hindernissen)belangrijke versperingen vormen; zij blijven een bruikbare en veel goedkoopere aanvulling van duur zame werken. Op belangrijke punten echter, zoowel aan de grens als meer landinwaarts, zijn duurz. verstn., door de grootere veiligheid welke zij bieden, onmisbaar, in het bijzonder voor landen, welke wellicht den strijd op meer dan een front gelijk moeten voeren. In Alg. Schweiz. Mil. Z. Nr. 9 worden eenige pleidooien gehouden voor verbetering van de defensie van Zw. Een schr. wijst op de noodzakelijkheid van grondige terreinkennis thans hij weinigen meer aanwezig voor de troepen welke in oorlogstijd aan de grens moeten optreden, wil het vaak genoemde voordeel van bekendheid in het eigen terrein geen holle phrase zijn. Hij bepleit eveneens de instelling van speciale grenstroepen tegen stra tegische overvallingen, welke troepen, steunende op aan te leggen zeei eenvoudige sperwerken en gebruik makende van hun grondige kennis van het betrokken gebied, den vijand den doortocht moeten beletten, dan wel zijn opmarsch moeten vertragen tot de meer achterwaarts gelegen, door dekkings troepen (verschillende wapens) bezette linie; de dekkingstroepen hebben tot taak de mobilisatie en den opmarsch van het leger veilig te stellen. Elders wordt behalve op den aanleg van sperwerken de nadruk gelegd op gedetailleerde voorbereiding van vernielingen, in het bijzonder van bruggen en wegen (hindernissen tegen moderne snelle troepen). De Revue du Génie Mil. Mei/Juni bespreekt de forceering van het IJzerka- naal door het lste Fr. legercorps eind Juli 1917 (stellingoorlog) Na een grondi ge voorbereiding en een art.vu. van eenige dagen gaan de lichte troepen op den anderen oever over voor het dekken van de vervolgens aan te brengen overgangsmiddelen, welke bestaan uit 26 aanvalsvonders (gedeeltelijk drij vende, gedeeltelijk op fascines rustende), 4 bruggen (geschikt voor lichte vechtwagens; spoedig verzwaard) en op de modderige zeer ondiepe ge deelten een aantal matten (van metalen vlechtwerk; de plaats der matten is door jalons aangegeven). De technische uitvoering geschiedde vlot. Voor de ook voor ons zeer leerzame technische details wordt naar het inte ressante artikel verwezen. W. Geneeskundige Dienst, enz. Militair Geneeskundig Tijdschrift, 24e jaargang, No. 5, October 1935. „Simulatie van huid- en geslachtsziekten" door T. E. Kempers, Off. v. Gez. De meeste gegevens op dit gebied zijn bekend geworden na den wereld oorlog. Hierbij gaat het niet alleen om voorwending van een ziekte, maar ook om kunstmatige opwekking ervan. In den wereldoorlog werd veelvuldig getracht kunstmatig geslachtsziekten op te wekken om gedurende langeren of korteren tijd van het front te worden verwijderd. Al spoedig werden zoowel aan Fransche als aan Duitsche zijde speciaal ingerichte genees kundige formaties vlak achter het front met de behandeling belast. Neisser

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 87