1301 in niet geringe mate van in oorlogstijd verkregen ervaringen. De 19e eeuw bracht door de geweldige ontwikkeling van de wapentechniek en de weten schappelijke ontwikkeling van de chirurgie een groot aantal nieuwe vraag stukken voor de oorlogschirurgie. Von Bergmann (1877) verbond de wonden (de oorlogswonden waren in dien tijd niet primair geïnfecteerd) met een aseptisch verband en gaf voor de rust een gipsverband. Het verbandpakje werd daarna in alle geciviliseerde landen ingevoerd. In den wereldoorlog bleek de methode van von Bergmann, zoo schitterend werkende bij het klein- kaliberschot, niet te voldoen bij wonden door artillerievuur, waarvan alle primair geïnfecteerd waren en die in den stellingoorlog meer dan 75 van alle verwondingen uitmaakten. Dit maakte een meer actieve behandeling noodzakelijkbreed openleggen, openen van alle wondnissen, wegsnijden van afgestorven weefsel, verwijdering van alle corpora aliena en losliggende beenstukjes. Door het toepassen van sommige antiseptica binnen de eerste 6 tot 8 uur kan de incubatietijd van de wondinfectie 6-12 uur worden ver lengd (met 5 jodiumtinctuur, vioformpoeder, hypochlorietoplossing e.d.). Sommigen gingen daarna over tot primaire sluiting. In dit verband wordt verwezen naar het (volgens referent's meening inderdaad uitstekende) werkje van Luit.-Kól. Dubs „Die chirurgische Tdtigkeit im Schweizerischen Gefechts-Sanitiitsdienst auf Grund unserer Sanitatsdienstordnung und der Erjahrungen des Weltkrieges". Het tegenwoordige standpunt moet zijn wondtoilet als boven aangegeven, al of niet met desinfectie van de wond en ieder geval op zich zelf beschouwen. Ten slotte worden een aantal punten voor den chirurg opgesomd, waar onder o.m. worden genoemd I. Voorbereidende maatregelenwondanamnese strenge asepsis van handen en instrumentarium nooit onnoodig pijn veroorzaaken (narcose, locaalanaesthesie) II. Eigenlijke wondverzorging bloedstolsels verwijderen revisie van de wond diep uitsnijden van de wondrand en van de geheele wondoppervlakte volledige bloedstelping. Daarna overwegen wat verder te doen primaire sluiting sluiten zonder spanning door plastiek toepassen van antiseptica drainage en open wondbehandeling en ten slotte al of niet antitetanusserum. Daarna volgen een aseptisch verband (bij groote granulatievlakten verband met boorzalf), dat niet mag drukken of snoeren en immobilisatie (spalken, suspensie). III. Nabehandeling zoo weinig mogelijk verbandwisselingwondkorst niet onnoodig verwijderenbij geïmmobiliseerde gewrichten tijdens het verbandwisselen passieve en actieve bewegingen rust en diëet regelen. Ten slotte wordt nadrukkelijk opgemerkt, dat dit alles tot het gebied van den ervaren chirurg behoort. Archives Médicales Beiges, 88e Année, No. 9, September 1935. „Emploi tactique des avions sanitaires dans les guerres européennes (guer- res de mouvement)" par le Médecin-Coionel Schneider. In een uitvoerig en goed gedocumenteerd artikel betoogt de schrijver, dat in den modernen bewegingsoorlog het gebruik van vliegtuigen voor gewon- denvervoer absoluut noodzakelijk is, wil de geneeskundige dienst naar be- hooren zijn taak kunnen verrichten. De moderne bewegingsoorlog kenmerkt zich door een zoo groote onbestendigheid van de voorste liniën, een derge lijke snelle verplaatsing van de groote eenheden en een zoo groote onveilig heid van de gebieden achter de gevechtszones door het blootstaan daarvan aan de destructies van de vijandelijke vliegtuigen, dat hierdoor de genees kundige formaties ver van het front verwijderd hun arbeid moeten verrich ten en de gewondenafvoer aanzienlijk wordt vertraagd. De ervaring in den wereldoorlog heeft echter op evidente wijze geleerd, dat snelle afdoende medische hulp een levenskwestie is voor de gewonden. In vele omstandig-

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 89