1302 heden kan het vliegtuig dan ook het eenige transportmiddel zijn, dat in staat is de gewonden met den vereischten spoed bij den chirurg te brengen. In de voorste gevechtszone moeten de kleine of middelgroote vliegtuigen (ingericht voor een of twee liggende gewonden) worden gereserveerd voor het vervoeren van de patiënten van eerste urgentie. Een dergelijk lucht vervoer is beslist noodzakelijk in die gevallen, dat in den bewegingsoorlog geen enkele chirurgische formatie kan worden ingezet door gebrek aan tijd. Meer naar achteren zullen de grootere vliegtuigen voor 6 tot 10 liggende patiënten moeten worden gebruikt om de primaire eva cuatiehospitalen te ontlasten en de miet-geopereerde gewonden van 2e en 3e urgentie naar de secundaire evacuatiehospitalen te ver voeren, wanneer de spoorwegen zijn vernield. De vliegtuigen voor gewondenvervoer moeten daarom deel uit maken van de algemeene genees kundige reserve van het algemeen hoofdkwartier, om aan de actief operee- rende legeronderdeelen ter beschikking te worden gesteld, wanneer de tactische of strategische omstandigheden zulks vereischen. Voor de regeling van het gebruik van deze vliegtuigen overeenkomstig de door den genees kundigen dienst gegeven richtlijnen, moeten officieren-vliegers den hoofden van de geneeskundige diensten van de hoogere echelons ter beschikking worden gesteld. H. Diergeneeskundige Dienst. Overzeetransport van paarden. In het Zeitschrift für Veterinarkunde, 47e Jahrgang, Juli 1935, komt een artikel voor van de hand van Stabsveterinar Dr. Hermann W. Schmidt geti teld „Der Transport von Pferden auf dem Seewege, unter besonderer Berück- sichtigung veterinar dienstlicher Fragen". In dit vooral voor remonte-officieren zeer lezenswaardige opstel, vermeld Schmidt, dat gedurende den Wereldoorlog ruim 600.000 remonten met meer dan 200 schepen langs de verschillende zeewegen werden vervoerd. Het verlies aan boord bedroeg voor deze remonten gemiddeld slechts 1 de verliezen door torpedeering (5589) niet medegerekend. Dit verliespercentage steekt zeer gunstig af, bij dat gedurende den Zuid- Afrikaanschen oorlog. Table of Mortality of Remounts Shipped to South Africa from November, 1899, to July, 1901. Country of Embarkation No. Shipped. No. of Deaths. Percentage of Loss. Great Britain and Ireland 49.095 3.054 6.2 U. S. America and Canada 42.501 2.481 5.8 Australasia 13.360 591 4.4 Austria (Fiume) 16.984 525 3.— Argentine Republic 26.561 208 0.78 Bij het vergelijken van bovenstaande cijfers moet het volgende in aanmer king genomen worden. Ie. De paarden verscheept van Australië en Argentinië naar Zuid-Afrika, behoeven de tropen niet te passeeren, zooals de paarden afkomstig uit Europa en Noord-Amerika. 2e. De paarden ingeladen in Fiume loopen de gevaren mis, verbonden aan het passeeren van de Golf van Biscaie en de Portugeesche kust. 3e. De reis van Buenos Ayres naar Kaapstad duurt half zoo lang, als vain Engeland naar Kaapstad.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 90