1304 4e. In den regel is het weer beter op de reizen van Buenos Ayres en Austra lië naar Zuid-Afrika, dan van Engeland en Noord-Amerika (New Orle ans, Montreal). In „A veterinary- history of the war in South Africa" van de hand van den Engelschen paardenarts Major-General Sir Frederick Smith wordt vermeld, dat het verliespercentage onder de remontepaarden afkomstig uit het Veree- nigd Koninkrijk soms 9 en meer bedroeg. Het leek mij van belang, de verliezen aan Australische remonten eens na te gaan gedurende het vervoer van de plaats van inscheping in Australië (Melbourne, Sydney, Gladstone) naar het Remonte Depot te Padalarang (een zeereis van 14 tot 18 dagen, met oponthoud in de haven van Makasser, Soerabaia en soms ter reede van Semarang, daarna uitladen te Tandjong- Priok tusschen 6 uur 's avonds en de vroege ochtenduren, treinreis van een halven dag naar Padalarang en gedreven langs een 4 km langen weg naar de plaats van bestemming). De berekening betreft de aankoopen na den Wereldoorlog. Bij de bewerking van deze statistiek werd tevens nagegaan, hoe groot het verliespercentage bedroeg tijdens het eerste jaar van verblijf in het Remonte Depot en het totale verliespercentage van een aankoop tot de aflevering aan de Depots van de bereden wapens. Uit dezen staat moge blijken, dat het gemiddelde verliespercentage bij het vervoer over zee en tijdens het vervoer naar het Remonte Depot slechts 0.65 bedroeg, een cijfer dat buitengewoon laag is. De aankoop 19241925 met een verlies van 9 paarden, steekt zeer ongunstig af bij de overige aankoopen. Als oorzaak hiervoor valt te vermelden, dat 222 paarden in één transport voor de eerste maal met het vrachtschip „Lemaire" vervoerd werden. Het buitengewoon slechte weer vóór de inlading, de paarden waren 7 dagen in een paddock te Gladstone aan regenbuien bloot gesteld geweest, het groote aantal paarden in één transport vervoerd, de onvoldoende ventilatie aan boord, waren oorzaak, dat alleen aan pneumonie al 6 paarden verloren gingen. De andere 3 stierven door andere oorzaken. v.d.B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 92