oorlogsgebruik en elk gevoel van menschelijkheid in alle doen vermoorden x) Den 14 Maart werd de Fransche opmarsch in de richting van Akka 2) voortgezet. In deze vesting voerde het bevel Ahmed Pascha, die vanwege zijn wreedheid den schoonen bijnaam van Djezzar-Pacha had verworven; wij zouden zeggen den „Slachter". Akka, gelegen aan de punt van een landtong door Middellandsche Zee en de baai omspoeld, was in goeden staat van verdediging. Daarbij kwam dat de Engelsche commodore Sidney Smith met een smaldeel de verdediging ondersteunde, terwijl de in dienst van de Engelschen getreden Fransche emigrant Phélipeaux 3) de ziel der verdediging was. Napoléon was bij de belegering van Akka stel lig niet op zijn best, daarbij waarschijnlijk mede beïnvloed door den steeds sterker wordenden tegenstand van den vijand en de ontevredenheid in zijn eigen leger, dat door de pest bezocht werd. Terwijl de Franschen Akka belegerden, was de voorhoede van NAPOLÉON's leger onder Murat in ernstig gevecht gekomen met een uit Damascus aanmarcheerend Turksch leger. NAPOLÉON trok nu op 15 April met één divisie in de richting van het meer van Genezareth om Murat te steunen. Het kwam hier op den berg Thabor tot een zwaar gevecht, dat ten nadeele van de Turken eindigde. Den nacht van 16/17 April bracht NAPOLÉON door in het klooster van Nazareth, waar hij als een tweeden Heiland werd ontvangen, die Palestina voor goed zou bevrijden. Het kwam anders uit De Fransche verliezen voor Akka bleven stijgen, waardoor de ontevredenheid der belegeraars ten slotte tot openlijk verzet tegen de leiding uitdijde. Noode gedwongen besloot NAPOLÉON daar om, na een op den 17 Mei gehouden krijgsraad4), het beleg op te 14 b Kircheisen, I, blz. 196, acht deze daad voor een militair verklaarbaar, omdat NAPOLÉON voor de moeilijke vraag stond, wat hij met die gevan genen moest doen bewaken, meevoeren Maar zijn leger telde nog maar 10000 man en kon geen detacheeringen afstaan. (Ik meen, dat NAPOLÉON dit vraagstuk vóór zijn afmarsch had moeten overdenken die gevangenen kwamen toch niet onverwacht Wanneer bovendien een hoogste bevelheb ber een dergelijke order geeft is het hek toch wel recht van den dam en elke rem weggevallen, welke de ondergeschikten nog kan in toom houden). b Akka, ook wel Saint-Jean-d'Acre, gelegen aan de baai waar thans Haifa ligt, het Britsche vlootstation. Phélipeaux was een jaargenoot van NAPOLÉON van de école militaire en daar reeds zijn gezworen vijand. Het noodlot heeft gewild, dat hoewel Phélipeaux bij het beleg sneuvelde, hij toch tevens de eerste is geweest, die NAPOLÉON in zijn militaire loopbaan een ernstig échec heeft doen lijden. 4) Herinnert ge U FRIEDRICH's woorden?dasz so offt ein Gene ral keine Lust hatte etwas zu unternehmen, kein besseres Mittel deshalb sey als einen Krieges-Rath halten (I.M.T. 1935 blz. 411)? En kunt ge U den Franschen „Aigle" in een Krijgsraad voorstellen En toch heeft hij dien voor Akka gehouden

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 14