evenals bij Akka, stelde NAPOLÉON zich weder herhaaldelijk aan s vijands kogels bloot, hoewel dit stellig niet noodig was dit zij een bewijs te meer, dat hij voor zijn persoon moedig was en den soldatendood niet vreesde.1) Na eenige dagen keerde NAPOLÉON naar Caïro terug en begon hij ernstig na te denken over zijn terugkeer naar Frankrijk. Welis waar had hij hiervoor geen toestemming van het Directoire, doch de spaarzame berichten uit het moederland toonden hem toch wel, dat de toestand in Europa alles behalve rooskleurig was oorlog met Rusland en Turkije, Napels dreigt met oorlog, terwijl Oosten rijk zich op een krijg voorbereidt Den 3 Augustus 1799 nam NAPOLÉON het besluit om af te reizen. In het diepste geheim werden de voorbereidingen getroffen, werd alles ingepakt en begaf NAPOLÉON zich onder een voor- wensel naar Alexandrië. Den 24 Augustus scheepte het gezelschap zich in op het fregat Muiron en nog enkele kleinere vaartuigen, en sloop op een gunstig moment de flotille langs de Afrikaansche kust naar het Westen om aan de Engelschen te ontsnappen. Den 1 October was men in Corsica, dat NAPOLÉON thans voor het laatst van zijn leven zou betreden, en den 9 October 1799 vielen na een tocht van 47 dagen de ankers in de haven van Fréjus. Hiermede was voor NAPOLÉON het Egyptisch Avontuur ten einde De eerste vraag welke rijst is wel deze Mag een generaal, com mandant van een expeditionnair leger, zijn troep verlaten en naar het vaderland terugkeeren, zonder dat zijn opdrachtgever hem heeft teruggeroepen, alleen omdat hij zelf van oordeel is, dat hij zijn land van meer nut kan zijn door terug te keeren Iedereen zal deze vraag wel ontkennend beantwoorden. En waartoe diende zijn vertrek „met de Noorderzon", in het diepste geheim en onder allerlei bedriegelijke voorwendsels, als die afreis een eervolle, rechtmatige zaak betrof Zelfs NAPO- LÉON's opvolger was van zijn vertrek volkomen onkundig ge laten De afscheidsorder aan de troepen, welke na NAPOLÉON's ver trek werd voorgelezen, was na alle triomfantelijke dagorders van vorige tijdstippen, wel heel erg nuchter en weinigzeggend „Les nouvelles de l'Europe m'ont décidé a partir pour France je „laisse le commandement de l'armée au général Kléber. „L'armée aura bientöt de mes nouvelles. b Rectificatie Op blz. 842 I.M.T. 1935 schreef ik, dat NAPOLÉON na den zeeslag bij Aboekir zijn leger verliet. Dit was niet juist en behoorde te zijn na den slag bij Aboekir van Juli 1799. 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 16