geheele expeditie steeds had afgekeurd, gelegenheid om onder handelingen met de Turken te openen. Deze besprekingen hadden plaats aan boord van het vlagg'e- schip van Sidney Smith en voerden tot een verdrag van 23 De cember 1799, waarbij werd bepaald, dat Egypte weder aan de vroegere heerschers zou worden teruggegeven, terwijl de Fran- schen met wapens en eigendommen naar Frankrijk zouden terug- keeren, voor een deel op Engelsche schepen. Voordeelen werden den Franschen overigens niet toegestaan. Sidney Smith had het verdrag echter niet mede onderteekend; en nu bleek weldra, dat de Engelsche bevelhebber in de Middel- landsche Zee, admiraal Lord Keith, van een verdrag niets wilde weten en liet mededeelen, dat de Engelsche Regeering niet gene gen was met de Fransche troepen verdragen af te sluiten, zij het dan dat zij de krijgsgevangenschap aanvaardden. Kléber, die echter een even goed strijder als een eerlijk man was, draalde nu geen oogenblik meer, om de Turken, die ter sterkte van 50000 man tot bij Cairo genaderd waren, aan te grijpen. En in vergelijking tot den slag van Aboekir, waarbij NAPOLÉON met 10000 man de 12700 Turken versloeg, was Kléber's aanval bij Heliopolis op een meer dan dubbel zoo sterken tegenstander van heel wat grooter veldheerswaarde. De Turken werden beslis send verslagen. Tijdens den slag bij Heliopolis was in Cairo op nieuw een oproer uitgebroken, van veel grooter omvang dan 1798 doch ook dit wist Kléber neer te slaan. In het voorjaar van 1800 was derhalve de toestand der Fransche troepen over 't algemeen gunstig. Er was echter één maar bij daar elke aanvulling uit Frankrijk achterwege bleef, moest te eeniger tijd toch een einde komen aan de actie van het steeds meer ineenschrompelende Fransche leger. Tot overmaat van ramp werd Kléber den 14 Juni 1800 vermoord, en kwam het opperbevel in handen van den oudsten divisiegeneraal, Menou, een goed beheer der doch een middelmatig aanvoerder.1) Den 1 Maart 1801 verscheen een Engelsch-Turksche vloot op de reede van Aboekir, welke 18000 Engelschen ontscheepte, terwijl terzelfdertijd een nieuw Turksch leger naar Cairo opmarcheerde. Bij Alexandrië kwam het den 21 Maart 1801 tot een gevecht met de Engelschen, dat Menou verloor, zoodat hij met de rest van zijn gevechtsgroep binnen Alexandrië werd opgesloten. De Engelschen rukten nu onder generaal Baird tezamen met de Turken naar Cairo waar generaal Béliard van verdediging 1) Hier wreekte zich het feit, dat NAPOLÉON de beste generaals uit Egypte had medegenomen naar Frankrijk, zoodat nu geen bruikbare tweede bevelhebber beschikbaar was. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 18