afzag en den 27 Juli 1801 een verdrag sloot met de Engelschen en de Turken om de stad te ontruimen. Begin Augustus van dat jaar verlieten 13750 Franschen, onder wie 9000 soldaten, Egypte om naar Frankrijk terug te keer en. Menou gaf nu in Alexandrië ook weldra het verzet op, zoodat den 13 September 1801 de Franschen voor immer Egypte verlieten. Van de 54000 man, die in 1798 uit Toulon waren vertrokken, keerden nauwelijks 27000 in hun vaderland terug. De gansche expeditie is een avontuur geweest, waarvoor ove rigens niet alleen NAPOLÉON schuldig kan worden gesteld. Wel was zijn tocht naar Syrië, gezien de geringe legersterkte, voor beschikt om te mislukken, en dus een fout van hem. Ook is Kléber's verwijt, dat NAPOLÉON beter zou hebben gedaan in Egypte te blijven, om dat land verder te exploiteeren, geheel juist. Maar NAPOLÉON was geen regeerder, en nog minder een kolo nisator, doch een pure veroveraar, die als gevolg van zijn wapen feiten nieuwe staten stichtte, maar dan verder de macht miste, die ook in stand te houden daarentegen steeds uitzag naar nieuwe daden, welke hem weder nieuwen roem zouden verschaffen Tot (Wordt vervolgd). Verzoeke bij aankomst in Europa zoo spoedig mogelijk adres op te geven aan den Correspondent aldaar, den Kapitein-Intendant G. I. van Leeuwen, van Soutelandelaan No. 33 den Haag. Verschuldigde contributie kan worden gestort of overgeschreven bij postrekening 75531, ten name van genoemden correspondent. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 19