2. INITIATIEF. door S. H. SPOOR, Kapitein der Infanterie. INLEIDING. Zoowel de kennis van het steeds voortschrijdend wereldgebeu ren, van de grijze oudheid tot den jongsten dag, als de aandach tige waarneming van al hetgeen om ons heen geschiedt in het nuchtere, dagelijksche gewoonteleven leeren ons telkenmale op nieuw, hoe de invloed en de beteekenis van de persoonlijkheid een overheerschende rol spelendie persoonlijkheid doet zich in de eerste plaats kennen door de daad. Juist in deze tijden, nu mannen van de daad, steunende op een hernieuwd wilsontwaken in de breede lagen van het menschdom de zoo lange jaren regeerende maatschappij van het hoog verhe ven en aanbeden woord met een daaraan als regel nauw verbon den impotente daadkracht hebbben gebroken nu de geheele we reld door een economische en gelukkig ook ethische her oriënteering uit haar apathie is ontwaakt en nog te elfder ure de historische lessen betreffende de oorzaken van het verval van het oude Griekenland en van de decadentie v/h eertijds oppermachtige Rome heeft leeren begrijpen; nu geheele volken, aaneengesloten als één man een daadkracht toonen, geleid door den onverzette- lijken wil tot wederopbouw, welke men moge over de te volgen methoden van meening verschillen als levensverschijnsel verfris- schend aandoet in dit tijdsgewricht beheerscht een studie omtrent de waarde en de beteekenis van de persoonlijkheid een onderwerp van actueel belang. Ten einde echter het gebied, dat wij in deze studie willen be strijken, te beperken, waardoor allereerst de omvang van dit opstel niet te veel van de aandacht van den belangstellenden lezer zal 20 J) Dit artikel was reeds gedeeltelijk geschreven vóór het verschijnen van de Extra Bijlage bij I. M. T. 1934, nr. 11, „De kunst van ongehoorzaam zijn" en was gereed vóór het publiceeren der artikelen van den (toenm.) Majoor der Infanterie M.H. du Croo in I.M.T. 1934, nr. 12 en 1935, nr. 1. De publicatie werd aangehouden tot na het verschijnen van „De plicht tot ongehoorzaam zijn" van Gen.-Maj. tit. b.d. J. Dormaar (Extra bijlage bij I.M.T. 1935, nr. 12).. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 20