opeischen, terwijl bovendien bekwamer pennen hun deskundige beschouwingen over waarde en beteekenis van de persoonlijkheid aan de publicatie hebben prijsgegeven, ligt het in ons voornemen in de volgende bladzijden slechts een bepaalde eigenschap, die onverbrekelijk tot het wezen van de persoonlijkheid behoort, te behandelen, een eigenschap echter, die voor den militairen aan voerder van het allerhoogste belang is: het initiatief. HOOFDSTUK I. Omschrijving van het begrip „Initiatief" in militairen zin. Alvorens het onderwerp van onze studie nader in beschouwing te nemen zullen wij eerst trachten een omschrijving van het ini tiatief te geven, zooals wij dit begrip in militairen zin plegen te bezigen. Wij leggen er den nadruk op, dat de hiervolgende definitie's van het initiatief pasklaar zijn gemaakt voor militair gebruik. Immers het bezitten van initiatief dient te worden beschouwd als een eigen schap van algemeene geaardheid, welke behoort tot de psychische en mentale kwaliteiten van bepaalde menschentypen en geens zins alleen thuis behoort tot de specifieke militaire terminologie. Wij komen echter op deze kwestie, welke aanleiding geeft tot eenige beschouwingen op het gebied van de speciale psychologie, nog nader terug. Het is dus voor ons doel van belang te weten, welke waarde de begripsaanduiding initiatief in militairen zin bezit. Het is echter niet ons voornemen in dit artikel het zwaartepunt te leggen op het initiatief van den opperbevelhebber, van den veldheer dus; dit beginsel van gevechtsvoering is voor dezen aanvoerder de grond slag, welke hem in staat stellen de leiding in den strijd te nemen en te behouden en daardoor den tegenstander ondergeschikt te maken aan de eigen voornemens. Deze vorm van het initiatief is dus één van de eigenschappen, die den tot aanvoerder geroepene tot veld heer moet stempelen, die het hem o.m. mogelijk moet maken de strategische en tactische conceptie's, welke tot het uiteindelijke doel zullen moeten leiden, te wrochten. Hier zouden wij ons dus gaan begeven op het terrein van de psychologie van den veld heer, hetgeen niet in de eerste plaats tot het gebied van deze studie behoort. Zoo zijn wij dus genoodzaakt ons een nieuwe beperking op te leggen. Het initiatief, waarover dit opstel handelt en dat in de troepenaanvoering een zoo bij uitstek belangrijke plaats inneemt, is het initiatief van de onderaanvoerders. Een omschrijving van dezen vorm van initiatief treffen wij aan in het bekende boekwerk „Taktik" van den toenmaligen (1903) 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 21