ne suffit pas. On a toujours tout prévu; on a des idéés, mais on n'agit pas. II faut agir. II n'y a que cela qui donne des résultats Les idéés? Si bonnes soient-elles, elles ne valent que dans la mesure oü elles sont réalisées". In afgebeten zinnen deelt FOCH hier zijn zienswijze mede; zijn korte, suggestieve stijl geeft zoo mogelijk nog meer relief aan den zin van woorden. Uit elk woord spreekt actie, wilskracht, vitaliteit en in grooten eenvoud voegt de maarschalk er dan aan toe: „Je n'ai pas des idéés extra-ordinaires, mais celles que j'ai, je les réalise". Ten slotte moge hier nog een kort citaat worden vermeld uit een boekwerkje van ANDRÉ ROUJOU: Philosophic militaire. Wij troffen hierin de volgende maxime aan: „A la guerre, plus encore que dans la vie ordinaire, il faut agir et non pas s'agiter". Wij zullen thans met deze enkele aanhalingen volstaan. De le zer moge er uit besluiten, hoe niet alleen de verschillende dienst voorschriften doch ook alle militaire schrijvers zonder uitzonde ring het bewuste, actieve optreden op het gevechtsveld onder alle omstandigheden als hoogste wijsheid prediken. Deze stelling moge voor den militair geschoolde wellicht geen nieuw gezichtspunt openen, in een studie betreffende het initiatief kan een beschou wing omtrent de noodzakelijkheid van actief optreden niet wor den gemist. Het initiatief dankt immers zijn onstaan aan den gerechtvaardigden drang van de onder-aanvoerders tot handelen, hetgeen in den loop der tijden als recht is erkend en ten slotte als plicht is opgelegd! Wordt vervolgd). 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 29