4. HET VUURLEIDINGSSYSTEEM DER NEDERLANDSCH- INDISCHE KUSTARTILLERIE door J. H. WESSELINK, Kapitein der Artillerie. Het schieten der kustartillerie is schieten op bewegende doelen. De snelheid dezer doelen kan vrij aanzienlijk zijnde meeste moderne oorlogsschepen kunnen in volle zee een snelheid bereiken van meer dan 30 mijl per uur (1 mijl 1800 meter). In de smalle en ondiepe vaarwaters nabij onze kusten zullen deze snelheden weliswaar geringer zijn; toch blijven zij altijd nog" wel zoo groot, dat men er terdege rekening mee moet houden, en wel op dezelfde wijze als de jager, die een voortsnellende haas wil schieten, reke ning houdt met de snelheid van het dier door vóór den kop te mikken. Het is niet lastig in te zien dat men, om een varend vijandelijk oorlogsschip te treffen, niet moet schieten op den afstand en in de richting van de plaats waar het schip zich op het oogenblik dat men het ziet, bevindt, omdat men dan de zekerheid heeft dat het schip op het oogenblik dat het projectiel daar zal zijn aangekomen zich reeds zal hebben verplaatst. Het is zaak met deze verplaatsing rekening te houden de gegevens die men noodig heeft voor het bevuren van een aan zijn plaats gebonden doel de afstand van het doel, en de richting (het azimuth) waarin dit zich bevindt moeten dus voor een bewegend doel worden uitgebreid met de snelheid van dit doel, en de richting waarin het doel zich beweegt. Bezitten wij al deze gegevens, en nemen we voorts gemakshalve aan dat snelheid en bewegingsrichting van het doel geen wijziging zullen ondergaan, dan zullen wij dus de plaats van het doel van oogenblik tot oogenblik kunnen berekenen en voorspellen. Bere kenen wij voor een bepaald oogenblik afstand en azimuth van de plaats van het doel, en vuren wij het aantal secunden van den vluchttijd vóór dat oogenblik de batterij met deze gegevens af, dan zullen wij afgezien van gemaakte fouten of onvoorziene omstandigheden kunnen verwachten het doel te treffen. Voor het bepalen van de noodige gegevens moet een aantal metingen en berekeningen worden uitgevoerd dit geschiedt door het vuurleidingspersoneel dat de vuurleidingsinstrumenten be dient. Het samenstel der bij de Nederlandsch-Indische kustartil lerie hiertoe in gebruik zijnde instrumenten noemen wij het „vuur- 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 33