leidingssysteem" der kustartillerie, instrumenten en personeel tesamen kortweg „de vuurleiding". Wij kunnen de vuurleiding verdeelen in I. De meetgroep. A. organen voor het bepalen van de plaats van het doel (de „meetplaats") B. organen voor het bepalen van de beweging van het doel. II. De batterijgroep. C. organen voor het bepalen van de plaats waarop wij het doel hopen te treffen (de „trefplaats") D. organen voor het bepalen van de vuurgegevens voor de afzonderlijke stukken. Met de organen bedoeld onder A, B, en C bepalen wij de gege vens van het doel ten opzichte van een bepaald punt van de bat terij dat wij het directiepunt noemen. Als directiepunt nemen wij bij voorkeur den commandopost, soms echter ook wel een der stukken. Met de organen bedoeld onder D herleiden wij de voor het directiepunt bepaalde gegevens tot vuurgegevens voor de stukken. A. DE ORGANEN VOOR DE PLAATSBEPALING. Bij de kustartillerie kent men drie methoden van plaatsbepaling: plaatsbepaling met groote horizontale basis; plaatsbepaling met korte horizontale basis plaatsbepaling met verticale basis. De laatstgenoemde methode vindt bij de kustartillerie van het K.N.I. Leger geen toepassing en zal daarom niet in beschouwing genomen worden. De plaatsbepaling met groote horizontale basis is in wezen niets anders dan het verrichten van een driehoeksmeting in het terrein. Op twee punten waarvan de onderlinge ligging v.w.b. afstand en richting nauwkeurig bekend is, wordt een hoekmeetinstrument (schaarkijker op een vast voetstuk) opgesteld. De rechte lijn die deze twee „zijposten" verbindt, wordt de meetbasis genoemd. De hoekmeetinstrumenten worden georiënteerd opgesteld, met de lijn 0 3150 naar het Noorden; in dezen stand wordt de ver deelde rand van het draagstuk (waar de kijker over heen draait) vastgezet. Moet nu de plaats van een doel gemeten worden, dan richten de hoekmeters in de zijposten het snijpunt van de kruis draden in het veld van den kijker op het opgekregen richtpunt, lezen gelijktijdig (op het einde van een schelsignaal) den stand 34

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 34