die deze metingen voorstellen naast de rechte lijn die de meetuit- komsten verbindt komen te liggen, inplaats van erop. Drie voor- deelen derhalve die het invoeren van een afzonderlijk instrument wel rechtvaardigen. De doorzeiling kan op dezelfde wijze als het afstandverloop wor den bepaald door twee na elkaar gevonden azimuths van elkaar af te trekken, en de uitkomst te deelen door het tijdsverloop; men krijgt dan de doorzeiling in duizendsten per secunde. Om het werken met decimalen te ontgaan, en toch voldoende nauwkeurig te blijven, rekent men de doorzeiling van duizend sten om tot m/sec.; voor de herleiding die hiervoor noodig is, dient de doorzeilingomrekenaar I, een cirkelvorming geconstrueer de logarithmische rekenliniaal, die pasklaar gemaakt is voor de herleiding: tweede azimuth eerste azimuth aantal kilometers v/d tijdsverloop in secunden gemeten afstand doorzeiling in m/sec. Ter aanduiding van de bewegingsrichting worden afstandverloop en doorzeiling voorzien van een teeken. Het afstandverloop krijgt het teeken „plus" wanneer de afstand grooter wordt, dus wanneer het doel zich verwijdert, het teeken „min" bij een naderend doel. De doorzeiling is wanneer het doel zich, ge zien vanuit het directiepunt, van rechts naar links beweegt (het azimuth wordt dan grooter); zij is(in het omgekeerde geval. C. De organen voor het bepalen van de trefplaats. Ook hier hebben wij weer afzonderlijke instrumenten voor het bepalen van den afstand en van de zijdelingsche richting, voor het zijdelings bovendien nog afzonderlijke instrumenten voor de directe en voor de indirecte richting. Het instrument waarmede wij den trefafstand bepalen, is de afstandklok, een eenvoudig uurwerk met een wijzerplaat waarop een af stand ver deeling is aangebracht, en een wijzer die door de veer van het uurwerkmechanisme daarover heen bewogen wordt (bij de nieuwmodel klokken draait de wijzerplaat onder den stil- staanden wijzer door, hetgeen natuurlijk in wezen hetzelfde is). Van den wijzer (c.q. de wijzerplaat) kan men met behulp van een stelinrichting de snelheid en ook de bewegingsrichting wille keurig regelenaan deze stelinrichting is bovendien een schaal- verdeeling verbonden, de afstandverloopschaal. Het zal duidelijk zijn dat, wanneer men op de klok den afstand van het doel en het afstandverloop instelt, en tevens het uurwerk laat loopen, de klok steeds den juisten (meet) afstand van het doel zal moeten blijven aanwijzen. De meetafstand van het doel interesseert ons echter weinig wat wij willen weten is de afstand van de trefplaats met dezen 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 37