Tv. Hebben wij nu een doorzeiling van dzl meters per secunde, en is de afstand waarop wij vuren d.i. de afstand die van de afstandklok wordt afgelezen) S kilometer, dan zal deze zijde- lingsche verplaatsing van het doel bedragen Tv Xdzl meter of "s ^eze waar'^e vermeerderd met de correctie de rivatie uit den schootstafel, geeft nu den gevraagden „voorhoud- hoek" (kijkerstand of stand dwarsarm) aan. Het zal duidelijk zijn dat met het boven gegeven formuletje voor iedere doorzeiling en iederen afstand de voorhoudhoek be rekend kan worden. Om nu den vuurleider gedurende het vuur dit rekenwerk te besparen, is voor elke geschutsoort der N. I. kustartillerie voor alle te verwachten doorzeilingen (van 15 Tv X dzl tot 15 m/sec.) en alle schootsafstanden de waarde -j- C.D. reeds uitgerekend, en zijn de uitkomsten neergelegd in een tabel. Deze tabel is geplakt op den cylinder van den cor rectietrommel, een instrument dat alleen maar ten doel heeft de aflezingen van de tabel gemakkelijk en met een mi nimale kans op fouten te doen plaats hebben. Voor de beschrijving van dit instrument moge weer worden verwezen naar Hoofdstuk X van V. Ku. Art. HL Gaan wij thans over tot de indirecte richting, dan moeten wij beginnen met te realiseeren, dat thans het doel niet meer gevolgd wordt, doch dat de vuurmond voor ieder salvo gesteld wordt in een bepaalden stand cirkelrand, welke stand tijdig van het daartoe dienende instrument zal moeten worden afgelezen. Dezelfde redeneering volgende als hiervoor reeds voor den afstand werd gegeven, zullen wij gemakkelijk inzien dat onze aflezingen van dit instrument (Td -f- Tv) X dzl meter (d.i. de zijdelingsche verplaatsing van het doel in het tijdsverloop „doode tijd -j- vluchttijd") of °/oo vóór zullen moeten zijn, willen wij het projectiel in de richting van het doel zien neerkomen, waarbij wij dan vanzelfsprekend evenals bij de directe richting bovendien nog rekening moeten houden met de correctie derivatie. Het zou natuurlijk het eenvoudigste zijn wanneer wij hiertoe de beschikking hadden over een soortgelijk uurwerkinstrument als de afstandklok dit levert echter enkele practische bezwaren op, o.a. omdat het instrument ongelijksoortige grootheden zou moeten verwerken (afstanden en duizendsten) en bovendien continu den schootsafstand van de afstandklok ingevoerd zou moeten krijgen. Een dergelijk instrument is wel mogelijk, doch wordt vrij ingewikkeld en erg duur (onze eenvoudige afstandklok kost al 1400 gulden 39 O

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 39