De oplossing is daarom in een andere richting gezocht. Inplaats van één ingewikkeld instrument hebben wij twee zeer eenvoudige instrumenten geconstrueerd den doorzeilingomreke- naar II en het azimuthinstrument. De doorzeilingomrekenaar II is volkomen hetzelfde instrument als de doorzeilingomrekenaar Ihij dient echter voor de omge keerde bewerking en rekent de doorzeiling van m/sec. weer teiug in duizendsten, nu echter ineens voor het tijdsverloop tusschen twee salvo's (vuurtempo) en met inachtneming van den s c h o o t s afstand (Sklok). Het azimuthinstrument is in wezen niets anders dan een optel instrument, waarop bij den aanvang van het vuur het azimuth van het doel, gecorrigeerd voor de doorzeiling gedurende het tijds verloop „doode tijd vluchttijd" en voor de C.D., wordt ingesteld. Voor ieder volgend salvo wordt de azimuthverandering van het doel sedert het voorgaande salvo, zooals dit op den doorzeiling omrekenaar II is bepaald, opgeteld bij of afgetrokken van den vorigen stand van het instrument. De nieuwe stand geeft dan telkens het trefazimuth voor het volgende salvo aan. Evenals bij de afstandklok bestaat ook bij het azimuthinstru ment gelegenheid de ligging van het vuur te verbeteren door het aanbrengen van aanslagcorrecties. Bij den correctietrommel is dit helaas niet het gevalhier kun- nen de aanslagcorrecties alleen maar worden opgeteekend, maar moeten overigens bij iedere aflezing door den instrumentbedienaar bij den kijkerstand worden opgeteld. D. De organen voor het bepalen van de vuurgegevens voor de afzonderlijke stukken. De trefafstand en het trefazimuth, zooals wij deze voor het directiepunt hebben bepaald, moeten nu nog worden omgerekend tot vuurgegevens voor de stukken. Dit geschiedt met behulp van het vuurmondplanchet, waarop op een bepaalde schaal de plaatsen van het directiepunt en van het stuk, waarvoor het planchet dient, zijn uitgezetbij elk van deze plaatsen behooren een azimuthrand en een afstandliniaal. De werking van het vuurmondplanchet berust geheel op het zelfde beginsel als van het plaatsbepalingsplanchet, n.l. op het verkleind weergeven van den driehoek directiepunt stuk - doel, zooals deze op het oogenblik van treffen in werkelijkheid bestaat. In de constructie van het instrument bestaan echter om bepaalde redenen verschillen met het plaatsbepalingsplanchet de voornaamste verschillen zijn wel dat de aftsandliniaal van het planchet een vasten stand op het planchet heeft en dat voor het stellen de basis directiepunt stuk, en de beide azimuthranden 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 40