draaien, en voorts dat de stuksliniaal met zijn nulpunt verschuif baar aan de liniaal van het directiepunt is verbonden. Bij indirecte richting wordt nu de plaats van het doel gesteld door den azimuthrand van het directiepunt met de van het azi- muthinstrument ontvangen verdeeling onder de afstandliniaal te draaien, en door deze liniaal voor den van de afstandklok ont vangen afstand te stellen. De bij het stuk behoorende liniaal en azimuthrand geven dan ineens de gezochte gegevens voor het stuk aan. Bij directe richting wordt geen azimuth van het azimuthin- strument ontvangen. Thans wordt op het vuurmondplanchet een globaal azimuth bijgehoudenmet behulp hiervan wordt de afstand van de afstandklok herleid tot schootsafstand voor het stuk. De van de correctietrommel ontvangen kijkerstand of stand dwarsarm wordt nimmer voor het verschil in opstellingsplaats tusschen directiepunt en stuk gecorrigeerd de fout die wij hier door in den voorhoudhoek maken, is hiervoor te gering. Wij hebben thans kennis gemaakt met alle vuurleidingsinstru menten ons rest nu nog iets te zeggen over de opstelling dezer instrumentenen over de nog niet genoemde schelinrichtingen. Beschouwen wij eerst de plaatsbepaling met groote horizontale basis eens nader. Het is van belang dat bij het meten de beide hoekmeters in de zijposten op precies hetzelfde oogenblik den azimuthstand van hun instrument aflezen. Doen zij dit niet, leest bijv. de linker zijpost af als het doel zich in D bevindt, en de rechter zijpost 5 secunden later als het doel reeds in D' is geko men, dan zal men nimmer den juisten afstand en het juiste azi muth van het doel kunnen vinden, zooals onmiddellijk blijkt indien men voor zichzelf even een teekeningetje maakt. De zijposten zijn nu voorzien van electrische schellen welke hun stroomimpuls ontvangen van een in den commandopost op gestelde stroombron. De schelleidingen naar de zijposten zijn echter niet rechtstreeks op de stroombron aangesloten, maar via een uurwerk. Met dit uurwerk regelen wij het meettempo; stellen wij het bijv. op 15 sec.r dan zullen regelmatig om de 15 secunden alle aangesloten schellen overgaan. Aan de hoekmeters is nu voorgeschreven dat zij op het einde van ieder schelsignaal den stand van hun instrument moeten aflezen wij hebben nu bereikt dat zij dit op hetzelfde oogenblik zullen doen. De meetafstanden die op het plaatsbepalingsplanchet gevonden worden, worden uitgezet op den afstandverloopbepaler hieruit vinden wij het afstandverloop en, als de vuurleider het grafisch bepalen hiervan prefereert boven rekenen, ook den beginafstand van de afstandklok. Het is gewenscht dat men over deze gegevens zoo spoedig moge lijk beschikt, om ook zoo spoedig mogelijk tot de vuuropening te 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 41