kunnen gerakenhet meten wordt daarom in een snel tempo aangevangen. Is de afstandklok eenmaal in werking gesteld, dan worden de meetuitkomsten alleen nog gebruikt om eventueele veranderingen in het afstandverloop op te sporen snel meten is nu niet meer noodig, het meettempo wordt daarom vertraagd, waarmede het voordeel wordt verkregen dat in den commando post minder gegevens worden doorgegeven, hetgeen de rust be vordert. Het aflezen van de standen van de afstandklok en van de instrumenten voor de zijdelingsche richting, zoomede het afvuren der stukken, geschiedt eveneens op een schelsignaal. De schellen die hiertoe dienen zijn aangesloten op een ander uurwerk met stroombron dan de schellen in de zijpostendit uurwerk noe men wij de „schelinrichting batterij groep", in tegenstelling met de „schelinrichting meetgroep" waarop de schellen voor de plaats bepaling aangesloten zijn. De schelinrichting batterijgroep heeft de bijzonderheid dat de schel voor het aflezen der vuurleidings instrumenten een regelbaar aantal secunden vroeger overgaat dan de schellen bij de stukken; hiermede wordt de doode tijd geregeld. Men vindt bij een kustbatterij dus twee volledig gescheiden schelinrichtingen; het waarom hiervan ligt voor de hander is geen enkele reden waarom het meten en het schieten in het zelfde tempo zouden moeten geschieden het meten geschiede in den aanvang in een vlug tempo, om zoo snel mogelijk de noodige gegevens te verzamelen, daarna langzaam teneinde de rust in den commandopost te bevorderen het vuurtempo daarentegen is afhankelijk van de tactische omstandigheden. De organen van de meetgroep zijn opgesteld in den commando post, die van de batterijgroep in de werkkamer wanneer de opstelling der stukken indeeling van niet meer dan een enkel vuurmondplanchet noodig maakt, kan de afzonderlijke werkkamer vervallen en worden alle instrumenten in den commandopost on dergebracht. Het is van belang dat de bedrijfszekerheid van het geheele vuurleidingssysteem zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Een der kwetsbaarste punten is wel de verbinding van commandopost en werkkamer. De opstelling der instrumenten is nu zoodanig ge kozen dat, nadat alle aanvangsgegevens voor afstandklok en zij delingsche richting eenmaal zijn doorgegeven, slechts de aanslag correcties van den vuurleider en de veranderingen in afstandver loop en doorzeiling behoeven te worden doorgetelefoneerd. Het verbreken van de verbinding brengt dus geen onmiddellijke stag natie in het vuur teweeg de werkkamer gaat gewoon door met vuurgegevens aan de batterij te verstrekken de vuurleider heeft intusschen alle tijd om maatregelen te treffen om de verbinding weer te herstellen. 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 42