5. VERNIELINGEN ALS STRIJDMIDDEL door W. MUUSZE, lste Luitenant der Genie. Inleiding. Vernielingen zijn alle kunstmatige, met behulp van geweld en anders dan door luchtbombardement of art. beschieting gevormde hindernissen, welke ten doel hebben eigen militaire handelingen te bevorderen en vijandelijke afbreuk te doen. In de toepassing van vernielingen moeten we onderscheiden het tactisch gebruik en de technische uitvoering. De technische uitvoering is in H.V.G. V. voldoende uitvoerig behandeld; dit artikel beoogt slechts de tactische zijde van het vernielingsvraagstuk op den voorgrond te stellen, een onderwerp waarover onze tactische reglementen vrijwel zwijgen. Het A.T.V. (1925) b.v. noemt vernielingen slechts in punt 51 (terugtochten), dat luidt: „Toevoeging van genietroepen aan de achterhoede kan noodig zijn voor het onbruikbaar maken van communicatiën; ter voorbereiding van deze werkzaamheden ver dient het veelal aanbeveling genietroepen bij de voorhoede in te deelen". Uit de plaats van het punt ware nog af te leiden dat de marsch- formatie en niet de vernielingen hier hoofdzaak zijn. Dat een dergelijke sobere toebedeeling in strijd is met de plaats welke vernielingen kunnen innemen, moge blijken uit de ervarin gen van den Wereldoorlog welke samengevat kunnen worden in de stelling dat vernielingen zijn een strijdmiddel, waarvan in daartoe geëigende tactische omstandigheden in alle verhoudingen een tactisch gebruik kan worden gemaakt, tevens dat vernielingen zijn een vorm van versterkingskunst, welke duurzame versterkin gen aanvullen of soms zelfs kunnen vervangen. Door de krijgsgeschiedenis heen komen we afwisselend voor beelden tegen van oorlogen waar op ruime schaal vernielingen zijn toegepast (tocht door Rusland, Amerikaansche burgeroorlog) en oorlogen waarin vernielingen geen belangrijke plaats hebben ingenomen, hetgeen er op wijst dat, op hoe groote schaal vernie lingen in vroegere oorlogen zijn toegepast, vernielingen als strijd middel zich nergens een doctrine in het gebruik hadden veroverd. 43

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 43