De toenemende grootte der legers met het daarmee gepaard gaande stijgende vervoer per as, deed voor den Wereldoorlog het belang van goede communicatiën bij de verschillende staven in zien, zoodat in vredestijd vernielingen van de voornaamste wegen, bruggen en spoorwegemplacementen werd voorbereid. Van de toepassing van vernielingen als uitvloeisel van een stelsel dat zoowel tusschen de vernielingen onderling, als met de opereerende legers verband bracht, was slechts bij de Duitsche oostfrontvernielingen en dan nog in beperkte mate sprake. België wist van de 103 voorbereide grensvernielingen bij slechts 43 de ladingen aan te brengen, waarvan er nog eenige weigerden. Was het geheele programma ten uitvoer gebracht dan zou de opmarsch van den Duitschen rechtervleugel, welke door het défilé bij Luik moest, belangrijk vertraagd zijn, waardoor het slagen van het plan Schlieffen toen reeds in gevaar zou zijn gebracht. Frankrijk heeft in 1914 verzuimd grensvernielingen stelselmatig en op voldoend groote schaal toe te passen. Bruggen welke vernield moesten worden, werden vergeten en bruggen welke intact moesten blijven werden vernield. Van dit verzuim zegt de Gen. Normand in zijn boek. „Destructions et dévastations"; „nos erreurs sont le fait d'un manque de doctrine et d'un manque de moyens". Wel blijken de Franschen er leering uit getrokken te hebben, want hun literatuur over vernielingen van na den oorlog is de rijkste en hun voorschriften zijn het stelligste. In welke mate zij rekening houden met vernielingen in den bewegingsoorlog moge blijken uit een enkele passage in hun reglementen handelend over voorwaarts gaan door gewonnen ter rein dat aanvangt met: „Dans le cas que semble assez rare ou les destructions seront peu importantes". Door recente publicaties is bekend geworden, dat hun stelsel van duurzame versterkingen aangevuld wordt door zones met op groote schaal voorbereide vernielingen. Die ervaring nu putten de Franschen uit het succes van het door de Duitschers ontwikkelde stelsel van systematische terug tochtsvernielingen, voor het eerst toegepast bij het teruggaan op de Siegfriedstelling in 1916, waarbij door vernielingen op zeer groote schaal 10—40 km diepe zones geschapen werden, waarin oorlogvoeren en voorwaarts gaan voorshands uitgesloten was. Uit deze ervaringen zijn richtlijnen voor het gebruik van ver nielingen ontwikkeld, welke aanleiding geven tot ondervolgende beschouwingen. In vredestijd voorbereide vernielingen. Voor de defensie dienen in vredestijd systematische vernielingen te worden voorbereid, welke beoogen mobilisatie en concentratie te verzekeren achter een muur van hindernissen, waartegen een 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 44