aanval zou moeten doodloopen, althans vertraagd worden; zij behooren in details te zijn voorbereid, zoodat men, wanneer het tijdstip van uitvoering gekomen is, van geen enkele improvisatie afhankelijk is. Omtrent de mate van toepassing van in vredestijd voorbereide stelselmatige vernielingen bleken in Holland de meeningen scherp verdeeld te zijn. Eenerzij ds (Maj. v.d. Berg) werd de Duitsche methode van stelselmatig en „rücksichtlos" vernielen verdedigd, met als eenige rem de vraag of de vernielingen in de toekomst eigen offensieve plannen niet zouden hinderen, anderzijds bleek men een schroom aan den dag te leggen stel- stelmatige vernielingen in eigen land toe te passen, hoewel men het succes van de methode erkende. Wel moge aangevoerd worden dat de Duitschers hun massale vernielingen buiten het eigen land hebben toegepast, toch hebben ze in het begin van den oorlog op het Oostfront voldoende in eigen land vernield om aan te toonen dat ze de consequenties van hun stelsel aanvaardden. Bovendien zegt Ludendorff in zijn „Kriegserinnerungen" dat die Oostfrontvernielingen met wat meer oorlogservaring heel wat grondiger geschied zouden zijn. In dit verband moge genoemd worden de algeheele maatschap pelijke ontwrichting, die zij na den oorlog tijdens de Roer- en Rijnbezetting teweeg brachten, waarbij zij in vredestijd kunst werken vernielden en schepen lieten zinken teneinde de kolen- afvoer naar Frankrijk te saboteeren, aldus een voorbeeld gevend van een volk dat zich opofferingen voor het behoud van zijn onafhankelijkheid wist te getroosten (Schlageter). Aan het begin van een oorlog kunnen offensieve vernielingen worden toegepast met het doel 's vijands mobilisatie en concen tratie te bemoeilijken, welke worden uitgevoerd als a. luchtraids, bomaanvallen uit vliegtuigen (geen vernielingen in pioniertechnischen zin)van steeds grooter belang wordend naar mate de mogendheden die zulks kunnen bekostigen voortgaan hun luchtwapen te organiseeren als zelfstandig op tredende luchtmacht. Zij zullen gericht zijn tegen de strate gisch belangrijkste objecten als vlootbasis, vliegvelden, kwets bare punten in de voornaamste wegen en spoorlijnen, terwijl ook te verwachten is dat magazijnen, fabrieken en andere economische hulpmiddelen niet ongemoeid gelaten zullen worden, b. grondraids, uit te voeren door gemotoriseerde en gemecha niseerde eenheden van een materieel goed uitgerust leger, met tanks, terreinauto's, zelfs pantsertreinen, welke in de nieuwste literatuur opduiken. 45

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 45