Niet in vredestijd voorbereide vernielingen. Staande de operaties kunnen op het gevechtsterrein worden toe gepast offensieve vernielingen, b.v. tegen 's vijands verbindingen en uitgevoerd worden door a. lichte troepen, b. gemotoriseerde eenheden, c. vliegtuigen. Door gebrek aan tijd behouden deze vernielingen het karakter van stelsellooze en vluchtige vernielingen, voor het slagen is een scherp omlijnde opdracht een eerste vereischte. Waar lichte troe pen in den Wereldoorlog dergelijke raids uitvoerden is het succes niet overgroot geweest door hun te geringe offensieve waarde. Voordien hadden de Boeren, door vernieling van communicatiën in den rug der Engelschen aangetoond in welke mate men met dergelijke vernielingen 's vijands handelingen in den kleinen oorlog afbreuk kan doen. Gemotoriseerdee eenheden zijn door hun grootere offensieve waarde meer tot dergelijke acties geëigend in welke mate zij er voor gebruikt zullen worden, moet de toekomst leeren. Uit den wereldoorlog is slechts één voorbeeld bekend van een Engelsch vlieger, die er in slaagde bij een object te landen, de lading aan te brengen en de vernieling uit te voerenwaar zoo wel in Frankrijk als in België bij recente manoeuvres dergelijke opdrachten beoefend zijn, mag aangenomen worden dat deze wijze van vernielen zich een blijvende plaats verzekerd heeft, hetgeen het veilig stellen der verbindingen in de toekomst nog onzeker der zou maken. Defensieve vernielingen omvatten: terugtochtsvernielingen, vernielingen in front van een ter verdediging ingericht terrein- voorwerp, vernielingen op de flanken, zoowel bij aanval als bij verdediging toe te passen. Naar het doel dat beoogd wordt, worden de vernielingsobjecten dan ingedeeld in a. Vernielingen van de gemeenschappen van allerlei aard, ten doel hebbende het vertragen van 's vijands bewegingen. De mate waarin deze vernielingen haar invloed doen gelden is afhankelijk van een oordeelkundige keuze der objecten, breedte en diepte der strook waarin ze worden toegepast. b. Vernielingen voor een verdedigende stelling, niet alleen om vattende de gemeenschappen doch ook waarnemingspunten, terreinvoorwerpen welke dekking verschaffen, welke de le gering ten goede komen enz. 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 46