vakken vernield moeten worden, opdat het oponthoud dat de vijand ondervindt evenredig zij aan het offer dat we door de vernieling brengen. Dit zweemt naar ethiek bovendien wie is in staat om staande de operaties een militaire handeling aan een economisch offer te toetsen De Duitschers hebben andere opvattingen over grondige brug- vernieling gedemonsteerd door het vernielen van beide landhoof- den en alle pijlers op ongelijke hoogte, zoodat deze obstakels in plaats van steunpunten werden. Van coupures eischt H.V.G. V. een middellijn van 12 m bij een blijvende diepte van 3 m, hetgeen overeenkomt met de eischen welke men in het buitenland stelt. Voor een dergelijke coupure is minstens 150 kg springstof noodig in het terrein zijn echter mogelijkheden welke minder springstof eischen om tot het gewenschte resultaat te komen. Hierbij te denken aan plaatsen waar de weg nagenoeg op het peil van natte sawah's ligt, waar een waterleiding langs den weg loopt, aan coupures ter plaatse van duikers enz.; in bergterrein aan diep ingesneden wegen, waar men door het doen instorten der wanden een goede versperring krijgt, wegen langs ravijnen enz. Ook t.a.v. coupures heeft de Wereldoorlog andere opvattingen van grondigheid laten zien. Als enkel voorbeeld gelde de weg Hirson-Armagnac, een willekeurige rocadeweg lang 61 km, waarin 33 coupures, minimum middellijn 20 m, meerdere met een mid dellijn van 30 m. Daar een enkele vernieling als regel te omtrekken zal zijn, moeten er meerdere in de breedte worden toegepast, zoodat in een lijn alle communicatiën met inbegrip der dwarsverbindingen welke een hindernis te omtrekken zouden maken, verbroken zijn. Verschillende van die lijnen achter elkaar noodzaken den vijand tot het inzetten van zijn materieel in een bepaalde lijn om het na gemaakt gebruik weer los te moeten maken voor een volgende. We komen dus tot vernielingen in breedte en diepte in een bepaalde terreinstrook, de vernielingsstrook. Het meest urgente deel van die vernielingsstrook is de mini- mumstrook, de vernielingen daarin de minimumserie of het minimum-programma, een uiterste grens waar men niet beneden mag komen. „Les destructions de la série-minima forment un tout au-dessous duquel il n'est pas possible de descendre sants réduire a néant le résultat militair cherché." De plaats van de vernielingsstrooken houdt verband met na tuurlijke terreinhindernissen en optreden der achterhoede. 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 48