In het buitenland verbindt men aan de vernielingsstrook het begrip vernielingsdichtheid, een getal dat aangeeft het aantal vernielingen per km2, in België gesteld op 0.5; in ons wegenarm terrein met onze geringe personeele en mate- rieele uitrusting kunnen we dat begrip niet invoeren. Tot het brengen van systeem in voorbereiding en uitvoering van vermeiingen op eenigszins grootere schaal dient een vernie- Ltngsplan. Van dat vernielingsplan zegt het Engelsche voorschrift: „Demolitions", „Whenever demolitions are to be carried out on an extensive scale a comprehensive and well considered scheme must be drawn up en het Fransche „Reglement sur la Manoeu vre Un plan de destruction est établi systématiquement quelle se^tir"11 sltuation et sans attendre que le besoin s'en fasse Het verniehngsplan is in de eerste plaats een tactisch plan gegrond op de voornemens van den A.B. die de vereischte vertra ging beoordeelt naar den tactischen toestand, 's vijands strijd wijze, optreden der eigen achterhoede, invloed op eigen bewegin gen in de toekomst, verder meer technisch voor wat betreft over wegingen van tijd, personeel en materieel. Eenige factoren nader beschouwend, bepaalt de vereischte ver traging de grondigheid der vernieling alsmede de breedte en diepte der vernielingsstrook; de doelstelling kan b.v. inhouden het gedurende een etmaal vertragen van den opmarsch der artil lerie, belemmering van munitieaanvulling. Optreden der eigen achterhoede kan de keuze der objecten be palen en omgekeerd. Eigen voornemens en invloed op eigen bewegingen in de toe komst is een overweging welke kan leiden tot het achterwege laten van wenschelijke vernielingen. Hierbij moet men bedenken dat voor zoover bij een terugtocht een terreinstrook in 's vijands handen valt, deze later niet zal schromen zooveel mogelijk te vernielenhet is dus zaak hem voor te zijn, zoodat bij een terugtocht deze factor nimmer doorslag gevend mag zijn. Voor het front en op de flanken van een ter verdediging inge richt terreinvoorwerp beslist de richting van den tegenaanval welke vernielingen achterwege dienen te blijven, bij vernielingen in den aanval op de flanken beslist de plaats en inzet der Algemee- ne Reserve. Een krachtige vooruitziende bevelvoering zal bij deze overweging geen groote moeilijkheden ondervinden. Technische overwegingen worden in de eerste en voornaamste plaats beheerscht door den factor tijd, welke vaak in staat zal zijn de factor personeel te compenseeren. 49

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 49