het verdiepen van die hindernis in opeenvolgende strooken, het vergrooten van de beteekenis van verschillende vernielin gen op zichzelve. ad 4e. Aanvullende arbeid omvat het wegvoeren van overgangs middelen, b.v. schepen, het maken van versperringen, stellen van inundaties, enz. ad 5e. Raming van den benoodigden tijd zal als regel geschieden naar een gegeven aantal beschikbare werkkrachtenraming van het benoodigde materieel (i.e. springmiddelen) zal door het bezit van plannen en teekeningen der objecten gemakkelijker gemaakt worden. Opmerking verdienen de in het V.I.S. Aanh. Springmiddelen gestelde ramingsgegevens voor brugvernieling, waarin de benoo digde ladingen zijn uitgedrukt in de lengte der brug in passen. Waar hierin echter breedte noch verkeersklasse voorkomen, zullen ze vermoedelijk voor spoorbruggen bedoeld zijn. Heeft de bevelvoering haar goedkeuring aan het vernielingsplan gehecht, dan wordt overgegaan tot het opmaken van een gedetail leerd vernielingsplan, ook wel geheeten vernielingsbevel (wel te onderscheiden van ontstekingsbevel), bevattende een gedetailleer de taakverdeeling en verdeeling van den beschikbaren tijd over de onderdeelen, regeling van de beschikbaarstelling van spring middelen, gereedschappen. Beschikbaarstelling van springmiddelen kan plaats hebben aan de hand van aanvullende verkenningen of plannen en teekeningen. Het tijdstip voor het aanbrengen van de ladingen is afhankelijk of de terugtocht geheel vrijwillig is, of dat ieder oogenblik met een vijandelijke doorbreking rekening moet worden gehouden. Bij een vrij willigen terugtocht kan zoowel het aanbrengen als het ontsteken der ladingen geheel volgens een voorafgaand sche ma geschieden; bij het vaststellen van dat schema moeten voor iedere vernieling de gevolgen t.a.v. het teruggaan geheel worden overzien. Door tot op het laatste oogenblik het verkeer zijn gewo nen gang te laten gaan, moet getracht worden het plan versluierd te houden. Afwerking van het plan kan geschieden op het horloge. Moet rekening worden gehouden met een vijandelijke doorbre king dan moet het programma met de grootste snelheid afgewerkt kunnen worden; de ladingen worden zoo spoedig mogelijk aange bracht waarbij het risico van ontijdige ontploffing bij een bombar dement aanvaard moet worden. De vraag wanneer de ontstekingsmiddelen moeten worden aan gebracht, wordt in de onder genoemde bronnen niet beantwoord. Eenerzijds zou door vroegtijdig aanbrengen der ontstekings middelen het gevaar van ontijdige (sympathische) ontploffing bij bombardement zeer groot worden, anderzijds zou een onverwacht verschijnende vijandelijke pantserauto bij niet tijdig aanbrengen der ontstekingsmiddelen, de vernieling onmogelijk maken. 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 51