Onze verhoudingen. Deze worden beheerscht door de volgende omstandigheden: een klein leger in een groot land, snelle actie, kwetsbare ligging der strategisch belangrijke punten. T.a.v. den tijd voor vernielingsvoorbereiding beschikbaar ver schuiven deze omstandigheden het zwaartepunt naar méér in vredestijd voorbereide vernielingen. Juist in onze verhoudingen, waar we rekening houden met een beperkt aantal landingspunten, dus een beperkt aantal mogelijk heden, waarvoor in hoofdlijnen het optreden van eigen troepen is vastgelegd, zijn in verband met dat optreden voor een goede oorlogsvoorbereiding noodig een stelsel van in vredestijd voor bereide vernielingen. Deze stelselmatige vernielingen kunnen van den aanvang af 's vijands bewegingen bemoeilijken of in een door ons gewenschte richting leiden en uitbreken van het landingspunt beletten of vertragen. Voor elk van die mogelijkheden wordt in vredestijd een vernie lingsplan voorbereid, bestaande uit: le. Geheel in vredestijd voorbereide vernielingen. Daar hierbij de ladingen, willen mobilisatie en concentratie verzekerd zijn, onder alle omstandigheden reeds bij dreiging wor den aangebracht, is aan hun aantal een grens gesteld. Immers zou, indien we te veel hooi op de vork namen, de uitvoe ring van de meest urgente op het gewenschte tijdstip niet gewaar borgd zijn, anderzijds zou een hoeveelheid bewakingspersoneel noodig zijn, waarin we niet kunnen voorzien. Daar de uitvoering van deze vernielingen als regel zal zijn opgedragen aan minder vakkundig personeel (geniewerklieden) mag niets aan improvisatie worden overgelaten, hetgeen inhoudt: 1. een gedetailleerde instructie, 2. voor ieder constructiedeel op maat gegoten trotylladingen, 3. geconfectionneerde ontstekingsmiddelen. Aan de geoefendheid van het personeel ware als eisch te stellen: periodieke herhalingscursussen, één of meermalen oefenen bij de hen toegewezen objecten. De vernielingen moeten zijn grondige vernielingen; oplegging der ladingen in vredestijd zoo dicht moge lijk bij de objecten; het bewakingspersoneel moet telefonisch ver bonden zijn. 2e. Gedeeltelijk in vredestijd voorbereide vernielingen zijn de bij de verschillende mogelijkheden in verband met het eigen optreden verder noodzakelijk geachte vernielingen. Daar slechts één of twee mogelijkheden gelijktijdig kunnen op treden, terwijl een grooter aantal mogelijkheden voorzien is, ge schiedt de verdere voorbereiding naar behoefte. 53

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 53