Een zoodanig vernielingsplan bestaat dus uit een aantal geheel voorbereide vernielingen (b.v. de belangrijkste objecten, en de meest aan 's vijands zijde gelegene) en een aantal gedeeltelijk voorbereide. Het zij nog eens herhaald, dat die vernielingen reeds in vredestijd gedeeltelijk voorbereid moeten zijn, omdat, éénmaal te velde, doordat weinig tijd, personeel en materieel beschikbaar zijn, een min of meer uitgebreid stelsel vernielingen niet meer uitvoerbaar is. Voor iedere mogelijkheid ligt dus een gedetailleerd vernielings plan (vernielingsbevel) klaar. In welke mate de voorbereidingen verder plaats moeten hebben is o.m. afhankelijk van: le. plaats van de vernielingsstrook (ver naar voren of meer naar achteren gelegen); in verband hiermede natuurlijk ook van den benoodigden tijd voor ten uitvoerlegging, 2e. hoeveelheid beschikbaar personeel. 3e. plaats ten opzichte van de objecten, waar het materieel op gelegd is, (in ieder geval centraal in de nabijheid der strook), 4e. mogelijkheid van versneld vervoer voor personeel en mate rieel, 5e. organisatie van den waarschuwingsdienst. Voor de uitvoering wilde ik eerst in de laatste plaats pioniers in aanmerking doen komen omdat: le. door de huidige dislocatie tijdige aanwezigheid niet verzekerd is, 2e. omdat de geringe hoeveelheid pioniers voor andere werk zaamheden niet gemist kunnen worden, 3e. waar voorbereiding en uitvoering als regel gescheiden blijven, zou dat voor een gedeelte der pioniers gedurende korter of langer tijd bewakingsdiensten met zich mee brengen. Oefening van tot de veiligheidsbezetting behoorende infanterie voor deze speciale opdrachten is niet onmogelijk (o.a. in Duitsch- land met succes geschied). Vernielingen te velde. De uitvoering geschiedt door cavalerie, wielrijders en pioniers. De geringe hoeveelheid springmiddelen welke behoort tot de uit rusting der cavalerie en de wielrijders maakt die troepen slechts geschikt tot het uitvoeren van enkele vluchtige vernielingen. In verband met het optreden van lichte troepen, waardoor aan vulling van hun uitrusting niet onder alle omstandigheden ver zekerd is, behooren aan die troepen die vernielingen te worden opgedragen, welke niet of moeilijk door pioniers kunnen worden uitgevoerd zooals vernielingen op grooten afstand voor een te 54

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 54