verdedigen terreinvoorwerp, idem op grooten afstand voor het front van eigen aanvallende troepen teneinde den bevelhebber tijd en ruimte te verschaffen, vernielingen op de flanken. Daar, waar in beveiliging en versneld vervoer van pioniers kan worden voorzien, worden ook deze vernielingen zoo mogelijk door pioniers uitgevoerd. In hoeverre pioniers een vernielingsplan op beperkte schaal kunnen uitvoeren is in de eerste plaats afhankelijk van den be schikbaren tijd. Bij teruchtochtsvernielingen kan de beschikbare tijd bestaan uit le. tijdsruimte tusschen het oogenblik waarop tot den terug tocht wordt besloten en het oogenblik waarop deze aanvangt, 2e. voorsprong welke de pioniers kunnen krijgen door versneld vervoer, 3e. marschdiepte van de terugtrekkende eenheid (divisie of detachement) Punt 51 A. T. V. wil de pioniers bij een terugtocht bij de voor hoede indeelen, denkt zich dus den beschikbaren tijd als de ad 3e genoemde marschdiepte. Deze, te stellen op 4 a 8 uur, zou ten eenen male onvoldoende zijn om eenig vernielingsplan uit te voeren. Het A. T. V. heeft dus waarschijnlijk alleen gedacht aan enkele vluchtige vernielingen. Wanneer tot den terugtocht besloten wordt, dient onmiddellijk te worden nagegaan in welke mate van een vernielingsplan kan worden profijt getrokken en daar waar vernielingen van groot belang blijken, moet de beschikbare tijd zoo veel mogelijk worden vergroot: le. door den aanvang van den terugtocht zoo laat als mogelijk en verantwoord te gelasten, 2e. den pioniers middelen van versneld vervoer ter beschik king te stellen en 3e. niet te schromen hen voor de voorhoede achter de beveili gende cavalerie te laten werken. Hierdoor zou het zeer wel mogelijk zijn een voorbereidingstijd van minstens één etmaal te krijgen. Nu eischt men in het buitenland voor de voorbereiding op pa pier 48 a 72 uur, om te komen tot het gedetailleerd vernielingsplan. Waar het onze taak is binnen den beschikbaren tijd zooveel mo gelijk tot stand te brengen, zijn we met uitschakeling van eenige instanties aangewezen op een eenvoudige werkwijze, die wel iswaar minder bedrijfszekerheid verzekert, maar direct gericht is op het bereikbare. 55

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 55