Het vernielingsplan krijgt een hoogst eenvoudig karakter. Na vaststelling van de vernielingsstrook op een kaartverken- ning, zoover mogelijk naar voren gelegen als met het optreden der achterhoede vereenigbaar is, worden de vernielingen groeps gewijze ingedeeld naar de troepen, welke ze zullen voorbereiden. Ielere groep krijgt een minimum- en aanvullend programma. Voor iedere groep wordt de benoodigde hoeveelheid springmid delen globaal geraamd. Is meer tijd beschikbaar, zoodat de objecten vluchtig verkend kunnen worden of zijn plannen of teekeningen ter beschikking, dan kan reeds direct het beschikbare materieel gunstiger over de objecten worden verdeeld. Personeel. De compagnie pioniers van het veldleger beschikt over 8 Eur. sergeanten zoodat gelijktijdig 8 vernielingsploegen kunnen worden uitgestuurd (militie-sergeanten komen niet in aanmerking). Een vernielingsploeg is 6 a 8 man sterk zoodat we voor 8 ploegen ko men tot 50 man, zijnde de sterkte van een sectie. Het komt meer efficient voor om een vernielingssectie te vor men, dan iedere sectie door afname van enkele vernielingsploegen te verminken, zij het dat die secties toch al haar Eur. sergeanten kwijt zijn. Aanvullende werkzaamheden kunnen door andere secties ver richt worden. Groepsgewijze waren officieren te belasten met de leiding van de uitvoering van het plan. Materieel. Bij de tegenwoordige organisatie is de brigade de technische eenheid, welke een hoeveelheid springmiddelen is toebedeeld, ongeveer voldoende voor vluchtige vernieling van één behoorlijk object. Werd een vernielingssectie uitgerust met alle spring- en ont stekingmiddelen van de Compagnie dan zou geen enkele sectie meer volwaardig zijn voor het uitvoeren van eenige zelfstandige opdracht. Het lijkt mij daarom gewenscht om bij de Compagnie te be schikken over eene extra hoeveelheid springmiddelen, voldoende om zes vernielingsploegen voorloopig uit te rusten, benevens nog eenige reserve. Onafhankelijk hiervan dient op het tijdstip, waarop aan een terugtocht wordt gedacht, onmiddellijk in opvoer van springmiddelen te worden voorzien, welke dan even belangrijk is als munitie aanvulling. Daar er bij de uitvoering van eenig vernielingsplan bij meer dere objecten springstof over zal blijven, dient men bij het vast- 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 56