64 doeningen kunnen wel als de voornaamste worden beschouwd. Vermelding verdient nog hoe het ziektecijfer der verschillende Inheemsche landaarden zich verhoudt, waaruit globaal geconclu deerd mag worden, welke landaarden het beste figuur maken voor wat betreft hun physieken toestand. Het hoogste ziektecijfer nu geven de Soendaneezen met 399 gevolgd door de Manado- neezen met 386,5 °/oo, vervolgens de Amboineezen met 349,6 °/oo, de Timoreezen met 344,5 °/oo en de Javanen met 311,7 %0. De Javanen maken dus het beste figuur, de Soendaneezen en de Manadoneezen het slechtste De gezondheidstoestand van het Koninklijk Nederlandsch-Indi- sche Leger in 1934 mag gunstig genoemd worden, een vasthouden aan het devies „voorkomen is beter dan genezen", zal ons onge twijfeld in staat stellen in de komende jaren deze gunstige resul taten te handhaven en zoo mogelijk nog te verbeteren. ORGAAN N. I. O. V. Het November-nummer opent met een „in memoriam", gewijd aan den door een noodlottig ongeval zoo vroeg ontslapen makker, le luitenant der infanterie J. H. Marcks. Het nummer bevat voorts de volgende artikelen. „Het Verre Oosten in 1935", waarin W. J. Lucardie een overzicht geeft van de Noord-Chineesche kwestie en van de politieke verhoudingen tus- schen Manchukuo en Japan in het tijdvak van 1 April tot 30 Juni en eenige gegevens verstrekt met betrekking tot het door de Japansche civiele lucht vaart voor 1935 opgestelde plan. „Abessynië" door Kapitein S. H. Spoor. In dit artikel, dat het slot vormt van de gedeeltelijk reeds in vorige afleveringen gepubliceerde studie van het Afrikaansche conflict, wordt het grensincident van Oeal-Oeal (en de daaruit voortgevloeide gevolgen) aan een uitvoerige beschouwing onder worpen en in de Slotbeschouwing gewezen op de les, welke voor Ned.- Indië uit deze gebeurtenissen is te trekken. „Nederland let op Uw saeck zijn dan ook de woorden waarmede Kapitein Spoor zijn interessante studie beëindigt. „Naar de manoeuvres der Zwitsersche 4e Divisie", een korte inleiding van den gen. maj. b/d J. Dormaar op de indrukken, welke hij in volgende afleveringen van het „Orgaan" zal weergeven van de door hem bij te wonen Zwitsersche manoeuvres in het terrein ten N. W. van Luzern. „Luchtbescherming burgerbevolking", in welk artikel L. J. M. Koremans een opsomming geeft van de verschillende maatregelen, welke in vredestijd dienen te worden genomen om in tijden van gevaar over een doeltreffende organisatie van den civielen luchtbeschermingsdienst te kunnen beschikken. Voorts geeft Schr. in het kort aan welke de taak is van de vereeniging „Luchtbescherming den Haag". Mededeelingen van het Hoofdbestuur, afdeelingsverslagen en de gebruike lijke rubrieken „Veranderingen" en „Uit Pers en Periodiek" besluiten het nummer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 64