65 7. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Troepenvervoer per vliegtuig. Militar Wochenblatt No. 13, Truppentransport mittels Flugzeugen, door Oblt. Feuchter. Troepentransport door middel van vliegtuigen kan worden toegepast: a) om troepenverplaatsingen achter het eigen front te bewerkstelligen, b) om troepen af te zetten achter het front van den tegenstander. Het verplaatsen van troepen achter het eigen front door gebruikmaking van de snelle luchtverbinding kan van doorslaggevende beteekenis zijn, wanneer het er om gaat een bepaald troepenonderdeei snel op een bedreigd punt van de eigen frontlijn te brengen. Van bijzonder belang is de toepassing van dergelijke transporten in koloniale gebieden; de Engelschen maakten er in 1932 o.a. gebruik van in Irak. Wanneer vliegtuigverbanden snel van basisterrein moeten verwisselen omdat zij on een ander front moeten optreden, is het gebruik van troepen- transportvliegtuigen noodzakelijk om het grondpersoneel en de belangrijkste reservedeelen zoo spoedig mogelijk te doen volgen. Voor de bovenbedoelde opdrachten behoeven de vliegtuigen niet bewa pend te zijn. De Engelschen beschikken over speciaal voor troepenvervoer ingerichte vliegtuigen (Vickers „Victoria" en Vickers „Vellox" vliegtuigen) welke behalve de bemanning 24 volledig uitgeruste manschappen (bepakking, geweren, lichte en zware mitrs) kunnen vervoeren; in noodgevallen worden hiervoor ook verkeersvliegtuigen gebruikt. De vliegtuigen kunnen ook wor den gebruikt voor den aanvoer van munitie en levensmiddelen. In Amerika heeft men tijdens manoeuvres zelfs geschut met vliegtuigen aangevoerd. Om een batterij van 4 veldhouwitsers met volledige uitrusting en bediening te verplaatsen werden 4 bombardementsvliegtuigen (Keystone B-6A) en 2 transportvliegtuigen ingezet. Vijftien minuten na de landing was de batterij reeds gereed tot vuren. Het afzetten van troepen achter het front van den tegenstander heeft ten doel belangrijke punten te bezetten, kunstwerken te vernielen en den tegen stander in den rug te bedreigen. Het toepassen van dit gebruik biedt echter nog vele moeilijkheden, daar zeer groote vliegtuigen noodig zijn, om de benoodigde materialen en manschappen te kunnen verplaatsen. Een door den vijand onopgemerkte landing achter zijn front zal in het algemeen bij dag niet mogelijk zijn. Ook bij nacht biedt een landing op onbekend terrein groote moeilijkheden. Bovendien zal het zelden voorkomen, dat in de nabij heid van het te bezetten punt een geschikt landingsterrein aanwezig is voor dergelijke groote vliegtuigen. Ondanks het feit dat de practische uitvoering vele moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd, wordt in Frankrijk bij manoeuvres reeds met dergelijke landingen rekening gehouden. De vliegtuigen, welke voor dit gebruik benoodigd zijn, moeten speciaal bewapend zijn omdat men zoowel op de heen- als op de terugvlucht moet rekenen on aanvallen van vijandelijke vliegtuigen. In Frankrijk worden oefeningen gehouden met de „D.B.-20" of „A.B.-20" bommenwerpers en met den 4-motorigen Farman „221" zwaren bommenwerper. Terwijl in Engeland de eigenlijke troepentransportvliegtuigen onbewapend waren, is men dit jaar tot een nieuw vliegtuigtype overgegaan, het bom- bardements-transportvliegtuig, dat als bommenwerper of als transportvlieg tuig voor 30 man met volledige uitrusting kan dienst doen. Deze vliegtuigen

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 67