ditie tegenover de ter zee oppermachtige Engelschen niet over een behoorlijke vlootbasis kon beschikken 1). Daarna valt de schuld natuurlijk op den admiraal Brueis, die zijn gansche vloot veran kerde op de van den wal vrijwel niet ondersteunde reede van Aboekir, op 4V2 km uit den wal, terwijl alle 1200 vuurmonden naar de buitenboordzijde werden verplaatst. Dit was voor de Engelschen weer reden om zich tusschen den wal en de Fransche slaglinie te dringen, en met succes. Ten slotte draagt ook de commandant van den Franschen rechtervleugel schuld, die hoewel niet aangevallen geen schot loste, niet de ankers kapte om zich op de in heet gevecht zijnde Engelschen te werpen, doch volstond om na bijna een etmaal bij den strijd te hebben toegekeken, met 2 slagschepen en 2 fregatten het ruime sop te kiezen en naar Korfoe en Malta te vluchten, waar zijn schepen later toch den Engelschen in handen vielen. Alle 17 Fransche oorlogsschepen waren dus of vernield of in Engelsche handen gevallen, terwijl 1700 dooden, 1500 gewonden en 3000 gevangenen de balans vormden. De indruk welke de zeeslag van Aboekir in Europa verwekte was geweldig. De 2e Coalitie tegen Frankrijk was er het ergste gevolg van, terwijl de Sultan van Turkije aan Frankrijk den oorlog verklaarde. Bewonderenswaardig was de zelfbeheersching waarmede NA POLÉON de jobstijding ontving „L'expédition n'a plus de vais- 7 In zijn Mémoires (II, blz. 187) schreef NAPOLÉON „La perte de la bataille d'Aboukir eut une grande influence sur „les affaires d'Egypte, et même sur celles du monde. La flotte fran caise sauvée, l'expédition de Syrië (hierover later) n'éprouvait point „d'obstacle l'artillerie de siège se transportait sürement et facilement „au-dela du désert, et Saint-Jean-d'Acre n'arrêtait point l'armée „francaise. La flotte francaise détruite, le divan s'enhardit a déclarer „la guerre a la France. L'armée perdit un grand appui, sa position en „Egypte changea totalement, et Napoléon dut renoncer a l'espoir d'as- „surer a jamais la puissance francaise dans l'Occident, par les résul- „tats de l'expédition d'Egypte." Inderdaad zeer scherp geanalyseerd. Doch de vraag dringt zich op Was zonder het meesterschap ter zee, en bovendien zonder het bezit van een bruikbare vlootbasis, eigenlijk wel een andere uitkomst mo gelijk En is hiermede NAPOLÉON's Egyptisch Avontuur niet scher per dan ooit veroordeeld Wel schuift NAPOLÉON in zijn Mémoires alle verantwoordelijkheid van zich af en houdt hij een technisch betoog (II, blz. 170 e.v.) hoe door het verlichten „sans inconvénient SI.), soit en jetant l'eau a la mer, soit „en diminuant l'artillerie" het mogelijk zou zijn geweest om de schepen bin nen de haven te brengen, terwijl ook door het gebruiken van scheepska- meelen het doenlijk zou zijn geweest de vaartuigen over de ondiepten heen te brengen. Maar dat alles was niet uitgevoerd, zou in, elk geval de gevechts- waarde van de vloot hebben verminderd, en kan dus geen verontschuldiging zijn voor den foutieven opzet van het geheel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 7