81 Er was een lichte icterische verkleuring van de huid en er waren wat nier- prikkelingsverschijnselen lever en milt waren niet vergroot. De patiënt kreeg in den middag van 24 Juni bihydrochl. chinini intraveneus 650 mgr in 100 ce zoutsolutie)Deze injectie werd 's avonds herhaald, waarbij ook nog 1 gr. chinine intramusculair werd ingepoten. Nadien herstelde de patiënt snel. Op 30 Juni werden vele halve manen in zijn bloed gevonden. Hij werd verder behandeld met chinine en plasmochine. De patiënt had blijkbaar een menginfectie gehad, waarbij de malaria tertiana door de atebrine was onderdrukt, maar tijdens de atebrine-behan- deling zich een cerebrale vorm van malaria tropica had ontwikkeld. De schrijver ontkent niet de mogelijkheid, dat atebrine intraveneus dezelfde goede resultaten zou hebben kunnen opgeleverd, maar de kritieke toestand liet niet toe de toediening van een erkend goed middel als de chinine achterwege te laten. Blijkens ook nog andere ervaringen meent de schrijver, dat atebrine en plasmochine wel belangrijke aanwinsten zijn, maar dat chinine voorloopig toch nog het algemeen als meest waardevol erkende malariamiddel blijft. De inrichting van de raderbaar de Mooy voor het vervoer van twee liggende personen. Destijds werd te Magelang de raderbaar de Mooy op eenvoudige wijze naar de aanwijzingen van den dirigeerend officier van gezondheid 2de klasse T. J. ESKES, ingericht voor het vervoer van twee liggende personen. Als ingrediënten waren daarvoor benoodigd twee bamboes van 2V2 m elk, 2 haken, 2 draagbeugels van het oude model brancard veldbed en 4 oud model helpzeelen (foto I) Naar het voorbeeld van Magelang vond een dergelijke proefneming te Tjimahi plaats, volgens de aanwijzingen van den onderluitenant-ziekenver pleger WESTRA. De hier bedachte constructie heeft het voordeel, dat geen materiaal noodig is, dat niet reeds aanwezig is. Het doel werd op de vol gende wijze bereikt. De haken van de vier kettingen bevestigd aan de raderbaar de Mooy worden uitgebogen, waarna in die haken een draagbaar wordt opgehangen. Van die raderbaar wordt daarna de kap verwijderd. Een bamboe wordt geschoven door achtereenvolgens 1. de lus van een helpzeel oud model, 2. de beugel aan het eind van een oud model brandcard-veldbed, 3. de lus van een tweede helpzeel van dit helpzeel wordt dan het ééne einde vóór de beugel van de raderbaar de Mooy gelegd, het andere einde daarachter (zoodat afschuiven onmogelijk is). 4. de beugel van het andere eind van een oud model veldbed. 5. de lus van een derde helpzeel. Daarna wordt de bovenste draagbaar aan de helpzeelen bevestigd (foto II) Ten slotte werd te Weltevreden de raderbaar volgens de aanwijzingen van den adjudant-ondèrofficier-ziekenverpleger MOONEN door de genie omgebouwd en ingericht voor twee liggend te vervoeren personen. De om bouwing geschiedde op de volgende wijze (foto's III, IV en V). Het gebogen ronde verbindingsijzer aan de achterzijde van het stalen raam is verwijderd en vervangen door een gebogen plaatijzer van dezefde breedte als de as en met denzelfden buigstand. Ook aan de voorzijde is aan het stalen raam een zelfde gebogen plaatijzer bevestigd. Aan de gebogen as is 36 cm boven het bestaande rustbed voor het stalen raam een nieuw rustbed aangebracht. Hierin wordt een nieuw stalen raam, breed 39 cm, gelegd en met een wervel bevestigd. 1) blz. 83 en 84.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 83