MEDEDEELING. Het adres van den Redacteur wordt met het verschijnen van dit nummerBurgem. Kührweg 55, Bandoeng. 82 De voor en achterzijde van dit stalen raam zijn bevestigd in een opening in het plaatijzer en worden daar met een moer op hun plaats gehouden. Aan dit stalen raam zijn vier kettingen met haken bevestigd van hetzelfde model als de bestaande van het onderste stalen raam. Aan een draagbaar zijn vier ijzeren oogen bevestigd, waarmede de draag baar aan het bovenste stalen raam wordt opgehangen. De afstand tusschen benedenste en bovenste draagbaar is 35 cm en van de bovenste draagbaar tot het hoogste punt der gebogen as eveneens 35 cm. Deze ruimte is ruim voldoende, zelfs voor de dikste personen. De beide ramen worden dusdanig in hun rustbedden bevestigd, dat het zwaartepunt naar achteren kcmt te liggen, zoodat bij stilstand de radsrbaar steeds met het voeteinde op den grond komt te rusten. Bij het inhaken der draagbaren worden beide draagbaren in eikaars ver lengde gezet, het voeteinde der benedenste aan het hoofdeinde der bovenste. De wielen worden daarna vanaf het voeteinde der bovenste draagbaar op gereden. Het hoofdeinde der bovenste draaggaar wordt eerst bevestigd, daarna het voeteinde. Hierna worden de wielen over de benedenste draag baar gereden, het hoofdeinde der baar opgetild en aan de haken bevestigd en daarna het voeteinde. Bij het uitladen gaat men in tegenovergestelde volgorde te werk. Bij de geneeskundige oefening te Tangerang heeft de aldus gewijzigde raderbaar goed voldaan. Gemiddeld werd door drie man personeel met de baar (met twee patiënten beladen), 3 km in 40 minuten afgelegd, terwijl gemiddeld 1 a 2 maal de tandoe's moesten worden afgehaakt om een sloot te kunnen passeeren. In terrein waar veel kali's zonder behoorlijke bruggen voorkomen zou de tijd wat langer worden. Het af- en aanhaken der tandoe's is vrij eenvoudig en eischt geen over matig lang oponthoud 5 minuten). In behoorlijk terrein kan drie man personeel met aldus beladen rader- baar 5 km per uur afleggen zonder oponthoud voor rusten. H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 84