86 „Voor de verdediging van kuststrooken dient allereerst beschikt te worden „over zwaar mobiel geschut (spoorweggeschut) ten einde de vijandelijke „(oorlogs-)schepen op grooten afstand te houden en aldus het kwestbare traject dat door de, over geringe bewapening beschikkende, debarkements- ^'middelen moet worden afgelegd, te vergrooten. Voorts zijn noodig mobiel „geschut van 15.5 cm om torpedojagers, welke een rookscherm voor de kust „trachten te leggen ten einde de landing te beschermen, te verjagen alsmede „middelbaar en licht mobiel geschut tegen de debarkementsmiddelen (in „het bijzonder gedurende de periode, dat zij nog niet kunnen worden be- „vuurd door de aan de kust opgestelde mitr.). Bij belangrijke kustobjecten „dient zware artillerie, permanent te worden opgesteld, terwijl deze zoodra „zulks noodig wordt met andere mobiele artillerie dient te worden ver sterkt. Het zware geschut heeft als hoofdtaak vuur op de vijandelijke „(oorlogs-) schepen en voorts als neventaak steun bij het afslaan van de „landing. De kustartillerie dient te worden voorzien van een directe bewaking „tegen coups de main door afdn. landingstroepen of kwaadwilligen (de per manent opgestelde art. ook in vredestijd). „Spreker, die een tegenstander is van een onafhankelijke luchtmacht „(bestaat ock niet in de Vereenigde Staten, evenmin als in Nederlandsch- „Indië), houdt voorts een overeenkomstig en overtuigend pleidooi, dat alle „land-based vliegtuigen, bestemd voor de kustverdediging onder het leger „behooren te ressorteeren onder land-based vliegtuigen te verstaan alle „land- en watervliegtuigen, behalve die welke door de vloot aan boord „worden medegenomen. Het gebied van de ship-based vliegtuigen ligt bij „de slagvloot en dus buiten de kustzone. Zoolang de eigen vloot niet gesla- „gen of uitgeschakeld is, is de mogelijkheid van een vijandelijken luchtaan- „val op de kust en van een ernstige landing vrijwel nihil. Is de eigen vloot „eenmaal uitgeschakeld, dan eerst wordt de kust ernstig bedreigd, komt de „taak van de kustverdediging op de schouders van het leger te rusten en „is te verwachten, dat de vijand zal streven naar de spoedige beschikking „over een land-based luchtmacht, ten einde haar bestaan (tot nu toe ship- „based) minder riskant te maken. Wat de eigen vloot betreft, deze dient zoo „sterk mogelijk en vereenigd in volle zee op te treden, slechts een zoo klein „mogelijk deel, en dan nog slechts speciale kustschepen of verouderde, „langzaam varende andere vaartuigen, mag voor steun aan de locale verde diging van kustobjecten worden achter gehouden. Hetzelfde geldt voor de „marineluchtstrijdkrachten, ook daarvan dient zoo weinig mogelijk van de „zeegaande vloot te worden afgehaald. Hoogstens enkele land-based verken ningsvliegtuigen voor samenwerking met voormelde bij de kustverdediging „ingedeelde marinestrijdkrachten kunnen bij de marine ingedeeld blijven, „overigens behooren uit een oogpunt van economie de forces en om de „zelfde reden als hiervoren voor de grondstrijdkrachten opgesomd alle „voor de kustverdediging bestemde luchtstrijdkrachten bij het leger te zijn „ingedeeld." Opvallend in laatstvermeld artikel is de Amerikaansche oplossing, waarbij de first line of defense bij de vloot ligt, een sterke vloot, in beginsel second to none en uitgerust met de voor een opereerende moderne vloot onmisbare (en door haar medegevoerde) marineluchtstrijdkrachten. Daarnaast en eerst in het geding komende zoodra de first line of defense is komen te vervallen het leger, waartoe alle strijdkrachten te land en overige lucht strijdkrachten behooren (in het bijzonder de moderne offensieve bombar- dementsluchtvloot, welker reikwijdte thans reeds tot ruim 1000 mijl buiten de kustlijn gaat, een afstand welke in de toekomst stellig nog belangrijk zal toenemen). Van een onafhankelijke luchtmacht wil men in Amerika niets, weten. W.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 88