ORGAAN N.I.O.V. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. 182 In het December-nummer treffen wij de volgende bijdragen aan. „Het Verre Oosten in 1935", waarin W. J. Lucardie de politieke verhouding van Japan en Manchukuo met het buitenland (in het tijdvak van 1 April tot 30 Juni) bespreekt en een kort verslag geeft van de binnenlandsche ver wikkelingen in de Philippijnen, verband houdende met de volksstemming betreffende de aanvaarding van de nieuwe grondwet. Generaal J. Dormaar geeft verschillende interessante indrukken weer van de door hem bijgewoonde Zwitsersche manoeuvres in het artikel „Naar de manoeuvres der Zwitsersche 4e divisie" de onderstelling en eenige schetskaartjes zijn als bijlagen toegevoegd. Gep. majoor tit. J. H. E. van der Wal behandelt in het artikel „Lombok 1894" de krijgsverrichtingen bij Sasari op 20 en 22 November. In „Salarismaatregelen" wordt door het hoofdbestuur een helder over zicht gegeven van de op 1 Januari j.l. in werking getreden bijzondere maat regelen t.a.v. de salarissen der ambtenaren. Onder het hoofd „Pensioenskorting" wordt een brief van den Bond van gepensionneerde en eervol ontslagen officieren van Moederland en Kolo niën „Bendor", gericht aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, gepu bliceerd, ten einde de leden van de N.I.O.V. op de hoogte te stellen van hetgeen er t.a.v. de pensioenskortingen door de gepensionneerde collega's wordt verricht. Het nummer eindigt met mededeelingen van het hoofdbestuur, afdee- lingsverslagen, boekbespreking en de gebruikelijke rubrieken „Veranderin gen" en „Uit Pers Periodiek". v.V. Motoriseering. Militar Wochenblatt. nr. 17. Motorisierte Verbande und Luftwaffe. De voornaamste beteekenis van gemotoriseerde verbanden zetelt in hun groote snelheid, waardoor het mogelijk is een sterke vuurkracht snel en verrassend op ver verwijderde frontgedeelten in te zetten. De gemotori seerde troepen zullen echter steeds in aantal beperkt moeten zijn, daar bij te groot aantal voertuigen de marschcolonnen te lang en daardoor onhan delbaar worden, terwijl voorts de bedrijfsstoffenvoorziening niet te over winnen moeilijkheden zal opleveren. Het tekort aan „massa" moet vergoed worden door verhooging van de snelheid. Hetzelfde geldt voor de onder- deelen, welke tegen de vijandelijke, verrassend optredende gemotoriseerde verbanden moeten worden ingezet en om niet steeds geheel ondergeschikt te zijn aan het optreden van den vijand zooveel mogelijk gemotoriseerd dienen te zijn. Ook bij een verder voortschrijden van de techniek is op een belangrijke snelheidsvermeerdering niet meer te rekenen de verkenning en beveiliging van de gemotoriseerde verbanden kan slechts sprongsgewijs plaats hebben; de gemiddelde snelheid van de verbanden blijft ver beneden die van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 100