184 Wissen und Wehr, Nov. 1935. Fahrbarmachung von Kampfwagen für stra tegische Verschiebungen, door Hauptmann Rothardt. Voor strategische verplaatsingen geldt als eisch, dat groote afstanden in den korst mogelijken tijd worden afgelegd, de snelheid langs den weg moet derhalve zoo hoog mogelijk worden opgevoerd. De strijdwagens, welke van rupsbanden zijn voorzien, kunnen hieraan slechts in zeer beperkte mate voldoen in de eerste plaats slijten de rupsbanden in belangrijke mate, in de 2e plaats worden bij het rijden in verband de wegen te lang in be slag genomen, in de derde plaats bereiken zelfs de beste en lichtste wagens niet bij benadering de snelheid van voertuigen met rubberbanden. Kan men deze nadeelen niet in den koop nemen, dan moet naar een methode worden uitgezien om aan deze bezwaren tegemoet te komen. De methode „vervoer van tanks op vrachtauto's" werd algemeen in den wereldoorlog toegepast. Bezwaren waren de methode kon slechts worden toegepast voor die strijdwagens, welke op een vrachtauto konden worden geladen groot tijdverlies bij op- en afladen, hetgeen in het bijzonder tot uiting kwam, wanneer men een vuuroverval kreeg. Men zocht naar andere oplossingen en kwam tot laagliggende aanhangwagens achter vrachtauto's. Het op- en afladen ging belangrijk vlugger, daar tegenover stond echter het nadeel dat de lengte van de marschcolonne werd verdubbeld. De laatste oplossing van het vraagstuk is, den strijdwagen op een laag- liggenden motorloozen lastwagen te plaatsen, welke lastwagen door mid del van den motor van den strijdwagen kan worden voortbewogen. De marschcolonne wordt daardoor niet vergroot, in korten tijd kan de tank worden getransformeerd in een pantserwagen. Moeten deze „pantserwagens" zwaar terrein doorschrijden, dan kunnen de tanks van het onderstel wor den afgereden en het zelfbestuurbare en rembare onderstel door den tank worden getrokken. Verschillende foto's verduidelijken een en ander. Naar gelang van het gewicht van den tank kan een snelheid worden bereikt van 20 tot 50 km/u. Nog een andere methode kan worden toegepast, waarbij het principe: „gebruik maken van den motor van den tank als krachtbron voor het transport" behouden blijft. De tank wordt namelijk op een speciaal gecon- strueerden motorloozen spoorwagen gereden zoodat door overbrenging van het motorvermogen op dit voertuig een soort pantsertrein wordt gevormd, waarbij geen locomotief noodig is. Uiteraard zal het slechts mogelijk zijn het samenstel alleen in één richting te verplaatsen door echter eenzelfde samenstel, dat in tegengestelde richting is opgesteld met het eerste in „tandem" te verbinden, krijgt men een geheel, dat zich in beide richtingen even snel kan bewegen en waarbij dus steeds een van de samenstellen wordt getrokken. De snelheid bedraagt 40 tot 60 km/u. Een korte technische beschrijving met teekeningen en foto's geeft een duidelijk overzicht van deze vervoerwijze, welke met het oog op het ge bruik, dat er van kan worden gemaakt als „gepantserde trein", alle aandacht verdient. Militdr Wochenblatt, nr. 19. Die Luftwaffe als taktisches Führungsmittel mechanisierter Verbande. De schrijver van dit artikel, majoor b/d Dr. Friedrich Berthau wijst er op dat in de vakliteratuur, behoudens de Russische, het gebruik van het luchtwapen als middel tot het tactisch leiden van gemechaniseerde ver banden slechts weinig aandacht heeft' gevonden, niettegenstaande verschil lende militaire schrijvers van naam (Culman, von Eimannsberger en Ful ler) uitspraken hebben gedaan, waaruit blijkt dat gemechaniseerde troepen zonder medewerking van het luchtwapen, blind zijn. De vliegtuigen welke bij een pantserverband zijn ingedeeld, moeten niet alleen opdracht hebben de marschwegen te verkennen doch ook naar

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 102