NAPOLÉON, bleek als een doek, mompelde eenige onsamen hangende zinnen maar de afgevaardigden snelden naar voren, omringden hem, duwden en dreigden, en grepen hem bij de jaskraag, Generaal Lefebvre wist ten slotte NAPOLÉON mede te trekken naar een deur, door welke hij de zaal verliet, meer dood dan levend. In wanhoop en razernij krabde hij zich de wangen open. En hoewel hij langzamerhand kalmeerde, wilde hij nog niets van geweld weten. Zoo was de staatsgreep dan zoetjes aan de mislukking nabij Op de binnenplaats stonden met het geweer bij den voet de grenadiers van de Garde Républicaine, bestemd om voor de veilig heid van de Kamers te zorgen. NAPOLÉON steeg nu te paard un cheval sur lequel il tient trés mal en selle en reed tusschen de gelederen door, schreeuwende, dat men hem had willen vermoorden (wat vanwege zijn opengekrabde wangen niet eens zoo dwaas scheenDe brave grenadiers bleven echter volmaakt onbewogen bij dit bloederige tooneel, zich afvragende of zij nu hun hoogsten commandant moesten gehoorzamen, of de Conseils bewaken, te welker bewaking zij waren aangewezen; of zij dezen oproerigen generaal moesten arresteeren, dan wel hem volgen om de rumoerige vergadering uiteen te jagen. Ook hier redde Lucien de situatie. Te midden van het heidensche tumult van de opgewonden assemblee wist hij van een venster uit een officier van de Garde te roepenwaarop een patrouille de vergadering binnentrad, Lucien bevrijdde en hem naar de binnen plaats voerde. Waar ook Lucien op een paard steeg om de Garde toe te spreken verklaarde, dat door Engeland betaalde moorde naars in opstand waren gekomen tegen de decreten van den Raad der Ouden en tegen hun Generaal. Hij trok hierop zijn degen, zette dezen NAPOLÉON op de borst, en zeide, dat hij zijn broe der eerder zou doorsteken dan te dulden, dat deze de volksvrij heden zou aantasten. Waarop de grenadiers, die maar eenvoudigen van geest bleken te zijn, eindelijk overtuigd warenzoodat Murat de noodige bevelen kon geven„Smijt me nu die heele bende de zaal uitOmdat de volksvertegenwoordigers er echter niet aan dachten vrijwillig hun zetels te ruimen zetelvastheid is tot op den huidigen dag een kenmerk der parlementen moest het bevel naar den letter worden uitgevoerd. Natuurlijk volgde na dezen onweerstaanbaren stimulans met groote meerderheid van stemmen de beslissing, waarbij het Direc toire werd opgeheven, en de 3 voorloopige Consuls werden be noemd BONAPARTE, Sieyès en Roger Ducos. Terecht betitelt Bainville in zijn boek het hoofdstuk betreffende den 18 Brumaire met„Comment on peut manquer un coup „d'état 92

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 10