198 sindsdien het „International Bulletin of Military Medicine" wordt gepubli ceerd. In 1930 werd te Luik het „International Office of Medico-Military Documentation" opgericht, dat alle officieele militair geneeskundige voor schriften, periodieken enz. van alle landen, militair-medische boeken, arti kelen e.d. verzamelt en een bibliographischen index uitgeeft, die over alles, waarover het bureau de beschikking heeft, uitvoerige inlichtingen geeft. Momenteel zijn 24 naties lid van dit bureau. Ten slotte wordt de oprichting gememoreerd van de „Permament Medico Legal Commission", waarvan de doelstellingen aan de goedkeuring werden onderworpen van de in 1934 te Tokio gehouden Internationale Roode Kruis bijeenkomst, omdat de werkzaamheden van dit instituut ten nauwste samen hangen met de bemoeienissen van de Internationale Roode Kruis beweging. Op de eerste zakelijke zitting van het Congres te New-York op 3 October werden enkele gedelegeerden tot eerelid benoemd en gedecoreerd met het kruis van de Associatie door den voorzitter Capt. Bainbridge. Ook den afgevaardigde van Ned.-Indië viel deze onderscheiding ten deel. Op de laatste zakelijke bijeenkomst werden 14 resoluties door het congres aangeno men, die in dit bestek niet kort kunnen worden weergegeven, waarna het voorzitterschap werd overgegeven aan den nieuwen president Dr. Ch. Grif fith, M.D., U.S. Veteran's Administration. H. Intendance, Legerverpleging, enz. Verschillende periodieken berichten over de publiceering door de Regee ring in den vorm van toezending aan de leden van de Tweede Kamer van het rapport der Legercommissie (staatscommissie) betreffende de eco nomische en industrieele voorbereiding der verdediging. Deze commissie werd ingesteld bij Kon. Besluit d.d. 12 December 1910 Nr. 56; zij diende haar rapport 13 Juni 1931 in aan H.M. de Koningin; medio 1935 werd het gepu bliceerd. Het wachten is thans op een daad. Dit rapport beschouwt blijkbaar alle aangelegenheden, die men er in verwachten kan. Het bepleit de instelling van een centraal orgaan, waarin naast enkele ministers, ambtenaren en officieren ook vooraanstaande leidende personen uit economische-, handels-, en industrieele kringen zitting behoo- ren te hebben en waaraan een studiecommissie en een permanent secretariaat dienen te worden toegevoegd. Evenwel, de commissie achtte in 1931 de instelling van een dergelijk om vangrijk orgaan prematuur. Het diende te groeien uit een kleinere kern onder een krachtigen, talentvollen leider, welke kern oorspronkelijk diende te res sorteeren onder het Departement van Defensie. Zij, die daarin belangstellen, mogen worden verwezen naar een bespre king van dit rapport door den majoor-Intendant J. B. de Jongh in het num mer van 30 October 1935 der Economische Statistische Berichten met de kennelijke bedoeling dit rapport en de groote beteekenis van het daarin behandelde in wijdere niet-specifiek militaire kringen bekendheid te geven en op te wekken tot samenwerking. Aan het eind van genoemde bespreking stelt genoemd hoofdofficier zich persoonlijk beschikbaar voor het geven van inlichtingen aan ieder, die belangstelt in deze gewichtige nationale aangele genheid. Wehrtechnische Monatshefte, Augustus 1935„Grundsetze der Kriegs- wirtschaft" van Dr. Bruno H. Jahn. In dit artikel hooren we veel bekende klanken. Het is echter niet om het betoog over de noodzakelijkheid der economische oorlogsvoorbereiding waarbij de juist toe te passen arbeidsverdeeling op den voorgrond wordt ge steld dat het ter lezing wordt aanbevolen. Frisch en belangwekkend zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 116