voorloopige consuls en de commissiën van voorbereiding. Reeds den 25 December 1799 trad zij in werking, en begon dus het eigen lijke Consulat, met NAPOLÉON als Premier Consul, terwijl Cambacérès en Lebrun de andere consulsfuncties innamen. NA- POLÉON's macht was hierdoor grooter geworden dan die, welke ooit te voren door een der Koningen was bekleed. En dit demon streerde zich ook wel aardig bij den intrek der Consuls in het vroegere paleis der Koningen, de Tuilerieën waar NAPOLÉON het hoofdgebouw bewoonde, Lebrun een vleugel betrok, en de ver standige Cambacérès maar buiten resideerde, ten einde zich aldus een spoedig te verwachten verhuizing te besparen. En was de installatie van den Premier Consul in het vroegere paleis der Bourbons tegenover het volk niet tevens de krachtigste verze kering, dat die Vorsten althans er niet in zouden terugkeeren Door het scheppen van een vaste leiding, waren de rust en het vertrouwen in het volk spoedig weergekeerd wat uiteraard op de financiën een gunstigen invloed had. En dat was meer dan noodig„La pénurie du Trésor était telle que, le soir du 19 „brumaire, on n'avait pas trouvé de quoi expédier des courriers „aux armées et aux grandes villes pour les informer de l'évé- „nement." x) Maar ook diende onverwijld de binnenlandsche orde te worden hersteld, welke door de opstanden in de Vendée en de Midi op hoogst ernstige wijze werd verstoord. NAPOLÉON beproefde eerst zijn doel te bereiken door verzoenend op te treden, wat hem in vele gevallen gelukte de royalistische opstand in de Vendée moest echter worden nedergeslagen, omdat onderhandelingen hier niet slaagden. Generaal Brune werd met deze taak belasten het gelukte hem den burgeroorlog met ijzeren vuist in 3 maanden tot een einde te brengen. Nadat ook nog de talrijke rooverbenden, welke de groote wegen onveilig maakten, waren uitgeroeid, kon den landbouw, handel en industrie zich weder in rustig tempo ontwikkelen. Wat den buitenlandschen toestand betrof, was Frankrijk nog steeds in oorlog met Oostenrijk en Engeland, en had het land de uiterste krachtsinspanning noodig om de veroverde gebieden te behouden. Rusland had zich uit de Coalitie teruggetrokken omdat Czaar Paul niet instemde met de Oostenrijksche oorlogsvoering dit leidde echter niet tot den vrede met Frankrijk. NAPOLÉON deed hier echter een handige zet door 9000 Russische krijgsgevan genen, goed gekleed en goed verpleegd, naar hun vaderland terug te zenden welk grootsch gebaar zooveel indruk op Czaar Paul 96 1) Bainville, a.b., blz. 166.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 14