maakte, dat hij niet aarzelde een vereerder van NAPOLÉON te worden Met den Duitschen Keizer en den Engelschen Koning trachtte NAPOLÉON op goeden voet te komen door hen persoonlijk brie ven te schrijven waarin hij hun een eervollen vrede voorstelde een vrede overigens, waaraan Frankrijk meer behoefte had dan een der andere landen. Maar succes had deze correspondentie niet; de vorsten verwaardigden zich zelfs niet hem persoonlijk te ant woorden, en lieten de afwijzing door hunne Ministers doorgeven. De beslissing zou dus toch weer aan de wapenen zijn Behalve het Fransche Noordelijke leger onder Brune in Hol land, stond een Rijnleger onder Moreau langs den linker-Rijnoever en in Zwitserland, terwijl het armee d'Italië onder Masséna in een zeer moeilijke positie in Ralië stond, waar het steeds meer in de verdrukking kwam met zijn 39.000 man tegenover 90.000 Oosten rijkers. In April 1800 werd Masséna in Genua opgesloten, en was dus Italië practisch geheel voor Frankrijk verloren gegaan. K. MARENGO (14 Juni 1800). Den 5 December 1799, dadelijk na zijn optreden als Voorloopig Consul, begon NAPOLÉON aan de vorming van een Armée de Réserve, dat bij Dyon verzameld werd en versterkt zou worden door 14000 man, welke het Rijnleger zou afstaan. Daar NAPO LÉON zelf de operatiën van dit leger wilde leiden, de Grondwet echter niet toeliet dat één der Consuls in persoon een leger zou aanvoeren, werd Berthier in naam tot Commandant van het reserveleger benoemd, en zou NAPOLÉON officieel slechts als toeschouwer medegaan; op welke vernuftige wijze de aan de Grondwet verschuldigde eerbied naar den letter volkomen werd gehandhaafd. De positie van^ Masséna in Genua werd met den dag moeilijker, zoodat NAPOLÉON besloot om zoo spoedig mogelijk met het Armee de Reserve ter hulp te snellen, hoewel zijn aanwezigheid te Paris eigenlijk nog noodzakelijker was. Daarom moest de over winning snel en beslissend zijn; terwijl bovendien een éclatant feit voor het verhoogen van zijn prestige in het binnenland bijna onmisbaar was. Weder speelde NAPOLÉON een va-banque spelen juist omdat hij begreep, dat zoowel voor hemzelf als het vaderland het resul- 97 Czaai Paul trof echter spoedig daarop het historische lot van zoo vele Russische tyrannen. Den 23 Maart 1801 werd hij in zijn paleis vermoord; en geheel onschuldig was Engeland aan deze therapie niet. Czaar Alexander I, die hem opvolgde, onderhield weder nauwe betrekkingen met Engeland, zonder het nochtans al dadelijk tot openlijke vijandelijkheden met Frankrijk te laten komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 15