Toen NAPOLÉON was gewaar geworden, dat werkelijk een beslissende slag werd geslagen, had hij dadelijk bericht gezonden aan de divisiën Lapoype en Desaix om terug te keeren. Het was puur geluk dat de divisie Desaix door den slechten toestand der wegen nog zoo weinig was opgeschoten naar Novi, dat het te 9.00 door NAPOLÉON verzonden bevel om keert te maken, hem nog bijtijds bereikte. x) Desaix zette er alles op om met zijn troe pen ter hulp te snellen en bereikte te 15.00 het slagveld. Na een korten Krijgsraad welke NAPOLÉON hield, was het weder De saix, die door zijn optimisme de beslissing wist door te drijven dat de slag zou worden voortgezet. En hiermede keerde de kans. Want Melas, die reeds bericht naar Wien had gezonden, dat de Franschen verslagen waren, had, zeer vermoeid, de vervolging overgelaten aan zijn stafchef Zach. Bij die vervolging maakten de Oostenrijkers echter de fout, de cavalerie achter te houden, zoodat de met de troepen van Desaix uitgevoerde tegenaanval, hen volkomen onverwacht trof. In de daarop volgende verwarring, raakten bij de Oostenrijkers verband en leiding zoek, zoodat nu dit leger in paniek terugweek. NAPOLÉON's geluksster had dus nogmaals voor hem geschenen. Den Franschen kostte de slag 8000, den Oostenrijkers 10000 man. Een der eerste slachtoffers van den tegenaanval was Desaix, die doodelijk werd getroffen. Zoowel NAPOLÉON als Melas gaven er de voorkeur aan een wapenstilstand te sluiten, welke het Oostenrijksche leger vrijen aftocht met al zijn wapens en treinen verzekerde, terwijl NAPO LÉON in één slag de oude toestand had hersteld. Hij kon dus reeds den 25 Juni met een gerust hart naar Paris afreizen. Met een gerust hart? In Paris was bericht ontvangen, dat de slag bij Marengo verloren was gegaan en dat een generaal gesneuveld was! Onmiddellijk ving daarop een levendig gekonkel aan tusschen de achtergebleven 101 „Bainville, a.b., blz. 176: A trois heures, Bonaparte était vaincu et „Mélas annongait déja sa victoire a Viene. Tout changeait a cinq heures „par l'arrivée de Desaix qui tombait aussitót percé d'une balie. II ne „disputerait même pas l'honneur de la journée au premier Consul qui „ne marchanda pas les éloges funèbres a ce glorieux mort. Que de „bienfaits dispensait a Bonaparte son étoile! „Le même jour, Kléber était assassiné au Caire d'oü il serait revenu „en accusateur. Supposons une défaite a Marengo, tandis que l'expédi- „tion d'Egypte allait s'achever par une capitulation, que füt-il resté „du 18 Brumaire? On n'eüt même plus voulu croire au grand capitaine. „II fut redevenu le „Scaramouche a figure sulfureuse." Un historiën „allemand a dit avec dureté qu'il eüt fait la risée de l'Europe." x) Het is een fabel, dat Desaix zou zijn toegesneld op het hooren van het kanongebulder van Marengo (marcher au canon). Zijn verdienste is echter stellig, dat hij er alles op gezet heeft om zijn troepen zoo spoedig mogelijk weder bij het hoofdleger te doen aansluiten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 19