En elke nieuwe aanslag (het waren er inmiddels 5 geworden) verlevendigde in zijne familie en bij de volksleiders weder de idee: „Wie moet Bonaparte opvolgen, als hem een dolkstoot of een kogel treft?" Lucien, die ondertusschen Minister van Binnenland- sche Zaken was geworden, maakte het 't ergste van allen, door officieel van zijn departement een brochure te laten uitgaan, getiteld: „Parallèle entre César, Cromwell et Bonaparte"; een schriftuur, waarvan een tweetal paragrafen de kern, eigenlijk den geheelen inhoud vormde, de rest was „niets", en welke beide de opvolging van den Premier Consul betroffen Het was dan ook alleszins begrijpelijk, dat NAPOLÉON zijn geduld verloor en Lucien bij zich ontbood om hem te straffen. Bij dit onderhoud, dat door Lucien op de van hem bekende heftige wijze werd gevoerd, kwam Joséphine tusschenbeiden. En zij, die bij de even- tueele opvolging sterk geïnteresseerd was (van NAPOLÉON had zij geen zoon, zoodat de kans op echtscheiding ten bate van de opvolging haar steeds dreigde!), deed dit op haar manier. Snoezig, met een gratie, welke op zich zelf al een liefkoozing was, trad zij binnen, ging op NAPOLÉON's knieën zitten, streek hem met haar poezele vingertjes door de haren en langs de wangen: „Je t'en prie, Bonaparte, ne te fais pas roi: c'est ce vilain Lucien qui te pousse, ne l'écoute pas!" Natuurlijk gaf dit verzoek wel niet den doorslag, maar toch vond NAPOLÉON het gewenscht om Lucien tijdelijk uit Paris te verwijderen; weshalve hij hem benoemde tot ambassadeur te Madrid 2). Eén winstpunt voor Joséphine Ondertusschen was door den wapenstilstand de oorlog niet tot een einde gekomen, omdat het Hof te Wien de bij de onderhan- 103 Masson, „Napoleon et sa familie, Tome I, blz. 353. De paragrafen luidden: 1. II (Bonaparte) promet sans doute a la France un nouveau siècle de grandeur; toutes les espérances s'attachent a sa gloire et a sa vie. Heureuse République, sil était immortel! Mais le sort d'un grand homme est sujet a plus de hasards que celui des hommes vulgaires. nouvelles discordes! calamites renaissantes! Si tout a coup Bonaparte manquait a la Patrie! oü sont ses héritiers? oü sont les institutions qui peuvent maintenir ses exemples et perpétuer son génie. Le sort de trente millions d'hommes ne tient qu'a la vie d'un seul homme! Frangais, que deviendrez- vous si, a l'instant, un cri funèbre vous annonqait que eet homme a vécu? 2. Si al tyrannie des assemblees vous epouvante, quel sera votre refuge, si ce n'est la puissance militaire? Oü est-il le successeur de Périclès?' Oü est-il le héros que la confiance unanime du peuple et de l'armée portera tranquillement au Consulat et qui saura s'y maintenir? Vous seriez bientót sous le joug de quelques chefs militaires qui se détroneraient sans cesse et que leur faiblesse rendrait cruels. Les Néron, les Caligula, les Claude remplacèrent a Rome le plus grand des mortels lachement assassiné". 2) Waar Lucien de zaken grondig in de war stuurde, doch althans de voldoening smaakte er rijk van terug te keeren. „Cinquante millions seule- ment! Wat evenwel, verzameld van 6 December 1800 tot 9 November 1801, geen slecht werk kan worden geheeten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 21