April naar het Westen en bereikte den 13 Mei Martinique, waar hij met 20 schepen tevergeefs op Ganteaume wachtte. NAPOLÉON's herhaald bevel aan Ganteaume om uit te varen, zonder het tot den strijd te doen komen (een order die tegenover admiraal Cornwallis gemakkelijker gegeven dan uitgevoerd was), had geen succes. Daarom zond hij aan Villeneuve nieuwe orders luidende, dat hij, indien hij na 35 dagen wachten nog geen bericht van Ganteaume had ontvangen, op de snelste wijze naar Europa moest terugkeeren, Ferrol en Brest ontzetten, om daarna met een macht van 50 slagschepen naar Boulogne te komen. Wat had inmiddels Nelson verricht Toen hij de afvaart in Januari van Villeneuve vernam 1), die op Sardinië koerste, zeilde hij met zijn eskader in de richting van Egypte in de veronderstelling, dat NAPOLÉON het weder op dat land gemunt had. Maar na te hebben vastgesteld, dat de Fransche vloot niet in het Oosten was, keerde hij terug naar het Westelijk deel van de Middellandsche Zee. Eerst den 16 April kreeg hij bericht van Villeneuve's terugkeer naar Toulon en van de nieuwe afvaart. Nu was hij zeker, dat de Franschen naar het Westen wa ren afgezeild en begon hij de achtervolging; Collingwood, die voor Cadiz kruiste, kreeg bevel om zich onder Nelson's orders te stel len. Den 4 Juni was Nelson in Barbados, waar hij Villeneuve ech ter niet aantrof; want nauwelijks had deze er de lucht van gekre gen, dat de Engelsche vloot in de Antillen was aangekomen, of hij besloot naar Europa terug te keeren. Zoodra Nelson dit vernam, zond hij een snelvarende brik naar Engeland om de Admiraliteit in te lichten, zoodat Villeneuve een warme ontvangst kon worden bereid. En inderdaad verkende ad miraal Calder, die voor Rochefort kruiste, den 22 Juli de Fransche vloot. Bij Kaap Finistère kwam het tot een kamp, die den Fran schen 2 schepen kostte, echter geen beslissing bracht. Villeneuve viel nu Vigo binnen; en vandaar voer hij den 31 Juli, geheel volgens instructie, naar Ferrol. Nieuwe contra-order van NAPOLÉON: den 2 Augustus in Ferrol aangekomen ontving hij het bevel van 16 Juli, dat hij niet in Ferrol mocht binnenvallen 2). 107 Heeds in Januari 1805 was Villeneuve uit Toulon afgevaren ingevolge een vroegere opdracht van NAPOLÉON. Doch na enkele schepen te hebben verspeeld en uit vrees voor een ontmoeting met Nelson's vloot, was hij weder naar Toulon teruggekeerd. Hij had bij dezen uitval zijn koers op Sardinië genomen om Nelson te misleiden; wat ook gelukte. b Dit bevel van 16 Juli bepaalde, dat als alles volgens het oorspronkelijke plan verliep, de vereenigde eskaders zich het meesterschap in het Kanaal zouden bevechten, zij het slechts voor 4 of 5 dagen, wat te bereiken zou zijn, door met een deel van de vloot om Ierland en Schotland heen naar Texel te varen. Mocht echter de toestand van Villeneuve's eskader belangrijk gewijzigd zijn, dan ware onder geen beding in Ferrol binnen te loopen, doch zou, na bevrijding van de eskaders uit Rochefort en Ferrol, naar Cadiz worden gezeild. (Waarmede NAPOLÉON dus feitelijk al afstand deed van zijn landingsplannen).

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 25