Dit bevel werd echter te laat ontvangen, want de Spaansche sche pen waren Ferrol al binnen; zoodat nu de Fransche schepen in La Corona ankerden (wat natuurlijk niet de bedoeling was, omdat deze 2 havens in dezelfde bocht zijn gelegen). Villeneuve besloot nu het tweede plan volgens het bevel te kiezen en zeilde naar Cadiz. Inmiddels was Nelson naar Engeland teruggekeerd, waar hij op zijn landgoed uitrustte. Toen hij vernam dat de Fransche vloot Cadiz was binnengeloopen, verzocht hij den First Lord der Admi raliteit, Lord Barham, om den gehaten vijand te mogen aangrij pen. Den 28 September was de onvermoeibare Nelson met 33 slagschepen voor Cadiz. Na een gehouden Krijgsraad besloot Villeneuve op 19 October uit te varen en de kamp te beslechten. Langzaam voer de Fransch- Spaansche vloot ter sterkte van 32 slagschepen de haven uit, haar ondergang tegemoet. Den 21 October 1805 volgde ter hoogte van Kaap Trafalgar de aanval der Engelschen, in 2 groepen onder de bevelen van Nelson en Collingwood. Collingwood was het eerst in gevecht met de 16 slagschepen van Gravina en Alava; in korten tijd nam hij 10 schepen; waarbij de beide Fransche vice-admiraals sneuvelden. Nelson, die ook 16 vijandelijke schepen te bestrijden had, had een minder eclatant succes, hoewel ook zijn afdeeling ten slotte de overwinning behaalde. Nelson werd bij dit gevecht doodelijk ge wond en overleed enkele uren later; de vernietiging van de Fransch-Spaansche vloot had hij echter nog mogen beleven. In den zeeslag bij Trafalgar werden 15 vijandelijke schepen buitgemaakt, 1 vloog in de lucht, terwijl er later nog 4 werden vermeesterd. De verliezen der Engelschen bedroegen 2000 man, die der Franschen en Spanjaarden 7000 man. Met Trafalgar was de strijd ter zee tusschen Engeland en Frankrijk voor eens en voor altijd beslist en waren de landings plannen voor goed onmogelijk gemaakt. Wordt vervolgd). 108

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 26